W piątek (20 stycznia) rozpoczynają się centralne obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
– Pierwszym miejscem upamiętnienia bohaterów będzie Szydłowiec, gdzie rozpoczęły się walki powstańcze – przypomina komendant Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Daniel Woś. – Szydłowiec łączy wszystkie miasta, w których będą obchodzone uroczystości, czyli Suchedniów, Bodzentyn i Wąchock. Stąd w 1863 roku wyruszył do boju major Marian Langiewicz – dodaje.
Daniel Woś podkreśla, że największym propagatorem pamięci o powstańcach był Marszałek Józef Piłsudski.
– Jego ojciec walczył w powstaniu, powstańcy byli wzorem dla żołnierzy Legionów. W okresie międzywojennym weterani styczniowi otaczani byli szacunkiem i opieką – opowiada.
Uczestnicy spotkają się na szydłowieckim rynku, skąd przejdą do miejscowego kościoła, gdzie o godz. 15.30 rozpocznie się msza w intencji powstańców. Później na grobach bohaterów złożone zostaną kwiaty. Na zakończenie, o godz. 17.00 w szydłowieckim zamku zaplanowano uroczystości patriotyczne.
W sobotę (21 stycznia) uroczystości przeniosą się do Suchedniowa. O godz. 7.00 w kościele pw. św. Andrzeja zostanie odprawiona msza w intencji suchedniowskich powstańców. Później uczestnicy przejdą przed Krzyż Powstańczy, a stąd – po złożeniu kwiatów – do Bodzentyna wyruszy XXX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych.
W tym roku, ze względu na remont drogi wojewódzkiej nr 751, trasa przemarszu zostanie zmieniona. Uczestnicy wyjdą około godz. 8.00 z ulicy Sportowej, przejdą ulicą Leśną, a następnie przez las dotrą do Michniowa. Przed pomnikiem ofiar pacyfikacji wsi zostaną złożone kwiaty, zaplanowano tu też odpoczynek. Ostatnim punktem Marszu będzie Bodzentyn. Tam do uczestników dołączy oddział Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju i odbędzie się część oficjalna obchodów wraz z Apelem Pamięci. Zaplanowano m.in. odsłonięcie tablicy upamiętniającej defiladę gen. Józefa Hauke-Boska, która miała miejsce w 1864 roku.
Trzeci dzień obchodów zaplanowano w Wąchocku. W klasztornych ogrodach rozłoży się obóz powstańczy. O godz. 11 przy tablicy upamiętniającej 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego złożone zostaną kwiaty. Dalsza część uroczystości odbędzie się przy pomniku Mariana Langiewicza, a zakończy je msza w klasztorze ojców cystersów.
Centralne Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbywają się w tym roku pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jak informowaliśmy, głowa państwa odwiedzi w czwartek (26 stycznia) województwo świętokrzyskie. W Bodzentynie Prezydent RP weźmie udział w uroczystej sesji tamtejszej rady miasta, a także w uroczystościach upamiętniających 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Spotka się także z mieszkańcami.