Babcie i dziadkowie zapewniają bezwarunkową miłość, wsparcie i rozpieszczają swoje wnuki. W sobotę i niedzielę możemy im podziękować, bo będą obchodzić swoje święta. Odwiedziliśmy dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 18 w Kielcach, które zdradziły nam, za co kochają swoje babcie i dziadków.
Okazuje się, że dla przedszkolaków najważniejsze jest to, że dziadkowie spędzają z nimi czas. Okazują miłość, szanują ich i chodzą na długie spacery. Dzieciaki cenią sobie rozmowy z nimi i picie herbaty. Dziadkowie mogą dzielić się opowieściami i wspomnieniami z własnego dzieciństwa i historii rodziny.
– Moi dziadkowie już nie żyją, ale wciąż są w moim sercu i bardzo ciepło ich wspominam. Tęsknie za długimi rozmowami z nimi przy herbacie. W dzisiejszych czasach brakuje tego spokoju, który zawsze znajdywałam, kiedy wchodziłam do ich domu. Kiedy odwiedzałam babcie, to czas się na chwilę zatrzymywał, a tego dzisiaj bardzo brakuje – mówi z kolei Kamila Banaś, nauczyciel w Przedszkolu Samorządowym nr 18 w Kielcach.
Wielu dziadków jest dziś aktywnie zaangażowanych w proces wychowywania swoich wnuków. Taką babcią jest pani Małgorzata, która pomaga swojej córce.
– Staram się poświęcać moim wnukom tyle czasu ile tylko mogę, a mam ich szóstkę. Dzisiejsze tempo życia sprawia, ze młodzi rodzice nie mają wystarczająco dużo czasu, by w pełni je poświęcić swoim dzieciom. Staram się ich odciążyć, dawać wsparcie, pomagać też w codziennych obowiązkach, czy zabierać maluchy na „nocowanki”. Mówi się, że wnuki kocha się bardziej – mówi pani Małgorzata.
Dzień Babci, to święto obchodzone w Polsce od pół wieku, jednak trudno określić dokładną datę i historię jego powstania. 22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. Do Polski święto to zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki. Stopniowo stawało się coraz popularniejsze, aż w końcu na stałe wpisało się w nasz kalendarz.