Centralne obchody 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się w Szydłowcu. Tu atakiem na rosyjski garnizon, przeprowadzonym przez oddział Mariana Langiewicza rozpoczęły się walki powstańcze, przypomina komendant Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Daniel Woś.
– Później część wojsk wycofała się do Wąchocka, a tam dołączyły do nich oddziały powstańcze walczące w Bodzentynie. Tu też dołączyli powstańcy suchedniowscy, pod dowództwem Bernarda Klimaszewskiego, tak więc Szydłowiec jest miejscem, w którym rozpoczęło się powstanie na naszych ziemiach, dlatego tu rozpoczynamy uroczystości rocznicowe. Ta historia z 1863 roku łączy Szydłowiec, Suchedniów, Bodzentyn i Wąchock – tłumaczy.
Piątkowe (20 stycznia) obchody rozpoczęły się od apelu na szydłowieckim rynku. Później odprawiona została msza w intencji powstańców, a po liturgii na grobach bohaterów zostały złożone kwiaty. Z kolei w zamku w Szydłowcu odbyła się część artystyczna.
Wśród uczestników była grupa rekonstrukcyjna z Końskich. Elżbieta Brodzińska wystąpiła w stroju powstańczym. Jak zaznaczyła, każdy z przedstawicieli grupy ma swoje zadania.
– Mężczyźni zajmują się pokazami broni i strzelectwa, a my chcemy przybliżać rolę kobiet w powstaniu. One zaopatrywały powstańców w odzież i żywność, ale także były kurierami, dbały o chorych, czy przenosiły meldunki – przypomina.
W sobotę (21 stycznia) uroczystości przeniosą się do Suchedniowa. O godz. 7.00 w kościele pw. św. Andrzeja zostanie odprawiona msza w intencji suchedniowskich powstańców. Później uczestnicy przejdą przed Krzyż Powstańczy, a stąd po złożeniu kwiatów wyruszy do Bodzentyna XXX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych.
W tym roku ze względu na remont drogi wojewódzkiej nr 751 trasa przemarszu zostanie zmieniona. Uczestnicy wyjdą około godz. 8.00 z ulicy Sportowej, przejdą ulicą Leśną, a następnie przez las dotrą do Michniowa. Delegacja marszu złoży kwiaty i zapali znicze w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, gdzie w 1943 roku Niemcy wymordowali 204 osoby, w tym 48 dzieci. Ostatnim punktem marszu będzie Bodzentyn. Tam gościem uroczystości będzie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tu też do uczestników dołączy oddział Rekonstrukcji Historycznej, Pułk Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju i odbędzie się część oficjalna obchodów wraz z Apelem Pamięci. Jednym z punktów jest też odsłonięcie tablicy upamiętniającej defiladę gen. Józefa Hauke-Boska, która miała miejsce w 1864 roku.
Trzeci dzień obchodów zaplanowano w Wąchocku, w klasztornych ogrodach rozłoży się obóz powstańczy. O godz. 11.00 przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania styczniowego złożone zostaną kwiaty. Dalsza część uroczystości odbędzie się przy pomniku Mariana Langiewicza, a zakończy je msza, która rozpocznie się o godzinie 12.00 w klasztorze ojców cystersów.
Centralne Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbywają się w tym roku pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.