Stoiska z regionalnymi specjałami i ręcznie wykonanymi dekoracjami, a do tego wspólne śpiewanie ludowych piosenek. Dzień Tradycji i Kultury w gminie Bieliny po raz osiemnasty przyciągnął tłumy. W trakcie wydarzenia prezentowany jest dorobek artystyczny twórców, folklor, ale też kulinaria gminy Bieliny.
Sławomir Kopacz, wójt gminy zwraca uwagę, dlaczego tak ważne jest kultywowanie regionalnej tradycji.
– Pokazujemy poprzez występy artystyczne zespołów folklorystycznych i ludowych, że właśnie tutaj, w gminie Bieliny, w Górach Świętokrzyskich jest bardzo żywe przywiązanie do tradycji regionalnej. Mamy bardzo prężnie działające koła gospodyń wiejskich, kluby seniorów, wiele osób jest zaangażowanych w to, by przekazywać swoją wiedzę, doświadczenie młodszym pokoleniom – mówi wójt Sławomir Kopacz.
Na jednym ze stoisk swoje dzieła prezentowała Teresa Kopacz, z klubu seniora.
– Haftuję krzyżykami pejzaże. Sprawia mi to wiele radości, pozwala się oderwać od codzienności. Cieszę się, że jako seniorka mam okazję pokazywać innym swoje dzieła, na tak wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Dzień Kultury i Tradycji w Bielinach – mówiła
Wydarzeniu towarzyszy konkurs kulinarny „Specjały spod Łysej Góry”. Maria Gawęcka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Huty Starej, podkreśla, że Dni Kultury to dla koła wyjątkowe wydarzenie. W tym roku panie zgłosiły do konkursu barszcz czerwony na kaszy jaglanej.
– To jest dla nas szczególny dzień. Staramy się zawsze uczestniczyć w konkursie kulinarnym. Daje nam to możliwość pokazać się, przypomnieć te potrawy, które gotowały nasze babcie. Przede wszystkim możemy się spotkać z koleżankami z innych kół i wymienić przepisami, ponieważ każdy region ma swoje tradycje. Wiele można się dowiedzieć i nauczyć – mówiła Maria Gawęcka.
Na wydarzeniu była obecna Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.
– Cieszę się, że mogę wspierać gminę Bieliny. Wiele inwestycji samorządowych, lokalnych, a przede wszystkim sportowych, udało się dofinansować ze środków rządowych. Remont sali gimnastycznej, w której mogliśmy podziwiać występy artystów został sfinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu Sportowa Polska. Cieszę się, że dzisiaj w tak pięknej sali mogliśmy świętować wspólnie, tak ważny dzień dla mieszkańców gminy Bieliny – mówiła Anna Krupka.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że tego typu wydarzenia są szalenie istotne, gdyż są dziedzictwem kulturowym. – Spotykają się tutaj wszystkie pokolenia i najbardziej cieszy udział tych młodszych zespołów. To jest piękne, że w gminie Bieliny od 18 lat odbywa się Dzień Kultury i Tradycji i za każdym razem przyciąga jeszcze większą grupę odbiorców, stale nas zaskakując – mówi Renata Janik.
Jak zauważył senator Krzysztof Słoń – Dzień Kultury i Tradycji w gminie Bieliny, to przede wszystkim spotkanie integracyjne mieszkańców, ludzi, którzy tę gminę tworzą.
– To wydarzenie tak się już zakorzeniło w gminie Bieliny, że mieszkańcy, cała społeczność chce się nawzajem przed sobą pochwalić, wspólnie świętować, i przekazywać młodszym pokoleniom piękne tradycje – mówił senator Krzysztof Słoń.
Podczas wydarzenia na scenie wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca Jodełki, zespół śpiewaczy Małe Bielinianki oraz Koło Małych Gosposi z Huty Podłysicy, Zespół Studia Piosenki Metro Bieliny, Orkiestra Dęta z Bielin, Makoszanki, Kapela z Kakonina, Śwarne Kakonianki w obrzędzie „Dziwy i cuda w Kakuński chałupie” oraz zespół śpiewaczy Echo Łysicy i Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin Sabbaton.