Poprawa jakości nauczania i lepsze przygotowanie młodych ludzi do obrony ojczyzny – takie cele stawiają sobie eksperci doradczego Zespołu do spraw przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Pracami zespołu kieruje gen. bryg. rez. pilot Dariusz Wroński.
Edukacja dla bezpieczeństwa to przedmiot szkolny, który przed laty zastąpił przysposobienie obronne. Jest on obowiązkowy dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz klas pierwszych szkół średnich. Do czerwca 2022 roku młodzież uczyła się głównie o sytuacjach kryzysowych, takich jak: akcje ratownicze w czasie pożarów, powodzi czy masowych wypadków. Program obejmował podstawy pierwszej pomocy, elementy edukacji zdrowotnej i teorię bezpieczeństwa państwa.
Po ataku Rosji na Ukrainę, eksperci z Ministerstwa Edukacji i Nauki za konieczne uznali uzupełnienie treści nauczania o kwestie związane z obronnością państwa (np. zagadnienia dotyczące misji Sił Zbrojnych RP), nabyciem umiejętności strzeleckich, podstawami ratownictwa taktycznego (np. zasady pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej) oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi. Takie zmiany w podstawie programowej tego przedmiotu obowiązują od 1 września 2022 roku.
– Zależy nam, by uczniowie kończący ten przedmiot umieli się zachować w sytuacjach militarnych i niemilitarnych, kryzysowych czy podczas wojny, by poznali także elementy obrony cywilnej. By byli przygotowani do reagowania na sygnały alarmowe, do walki z dezinformacją, by umieli posługiwać się podstawowym wyposażeniem służącym do ochrony i obrony osobistej. Krótko mówiąc, by mieli taką wiedzę i potencjał, które pozwolą im uczestniczyć we wzmacnianiu systemu obrony państwa – tłumaczy przewodniczący zespołu.
Płk Elak, jeden z członków zespołu, przyznaje, że rekomendacje, poza zmianami w podstawie programowej mogą dotyczyć także samego schematu nauczania.
– Dziś edukacja dla bezpieczeństwa trwa w sumie dwa lata w trakcie całego procesu kształcenia. A przecież młody człowiek dojrzewa, zmieniają się jego postawy, stąd też wiedza obronna powinna ewoluować – mówi płk Elak.
Więcej na portalu Polska Zbrojna.