8 mln zł trafiło do Politechniki Świętokrzyskiej z Ministerstwa Nauki i Edukacji. Ministerialna subwencja pozwoli między innymi na stworzenie innowacyjnego laboratorium plazmy umożliwiającego pozyskanie energii z alternatywnych źródeł.
Symboliczny czek na realizację tego przedsięwzięcia przekazał w poniedziałek (23 stycznia) minister Przemysław Czarnek. Szef resortu edukacji i nauki podkreślił, że zrównoważony rozwój ośrodków akademickich we wszystkich regionach kraju jest jednym z priorytetowych działań rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jak zapowiedział, to pierwsze, ale nie ostatnie wsparcie finansowe dla kieleckiej uczelni.
– Politechnika Świętokrzyska jest jednym z wiodących ośrodków w kraju, świetnie kształci, dlatego chcemy wzmacniać inwestycje w infrastrukturę. Po to, aby młodzież z Kielc, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, a także innych miast, miasteczek i wsi województwa świętokrzyskiego nie musiała emigrować, ponieważ tu, na miejscu, może znaleźć znakomite warunki do kształcenia się na wielu różnych kierunkach. Poprzez te inwestycje chcemy tylko ten efekt wzmacniać – stwierdził minister.
Minister Przemysław Czarnek przypomniał, że w Kielcach powstaje inwestycja centralna, która będzie miała kluczowe znaczenie dla polskiej metrologii, jaką jest Kampus Laboratoryjny Głównego Urząd Miar. Przypomniał, że jego resort do tej pory przeznaczył na program polskiej metrologii 20 mln zł.
Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreślił, że dofinansowanie pozwoli na realizację niezwykle ważnych przedsięwzięć dla rozwoju uczelni.
– Poza nowoczesnym laboratorium plazmy, powstanie m.in. centrum naukowo-wdrożeniowe nowoczesnych technologii obronnych i systemów bezpieczeństwa. W obydwu przypadkach mamy określony harmonogram działań, który zamierzamy z żelazną konsekwencją realizować – dodał.
W wydarzeniu wzięli także udział świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.
Jak stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu PiS, kolejna rządowa dotacja dla Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla rolę i znaczenie tego ośrodka akademickiego.
– To wyraźny sygnał, że rząd dba także o takie miejsca, które mimo, że nie są największe w skali kraju, są niezwykle ważne. Tutaj kształci się polską młodzież na bardzo wysokim poziomie. Jestem przekonany, że te pieniądze, które dziś za pośrednictwem ministra Przemysława Czarnka rząd przekazuje dla naszej uczelni zostaną należycie wykorzystane – stwierdził.
Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka stwierdziła, że przekazanie dotacji dla politechniki to doniosłe wydarzenie dla świętokrzyskiej uczelni. Parlamentarzystka przypomniała, że kielecka uczelnia techniczna jest jednym z głównych partnerów projektu, jakim jest budowa kampusu GUM.
– Kielce już wkrótce staną się stolicą polskiej metrologii. Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar to inwestycja o charakterze cywilizacyjnym. Da nowy impuls rozwojowy całemu województwu, Kielcom. Będzie to także przykład na dobrną współpracę nauki i biznesu. Chodzi nam o to, aby tutaj, w Kielcach, powstawały nowe miejsca pracy, z czego będą korzystać także studenci Politechniki Świętokrzyskiej – oceniła.
Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że rządowe pieniądze dla kieleckiej uczelni technicznej, to ważne wsparcie dla lokalnego szkolnictwa wyższego.
– To dobrze zainwestowane pieniądze także w promocję Politechniki Świętokrzyskiej. To ważny sygnał dla młodych ludzi, którzy dostają wiadomość, że jest to miejsce, w którym będą mogli kształcić się w nowoczesnych warunkach – dodał.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreśliła, że także zarząd województwa aktywnie wspiera obydwie największe uczelnie w regionie jakimi są Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.