Polska będzie w rozległym obszarze wyżowym, rozciągającym się od północnego Atlantyku przez centrum Europy po Rosję. To rozległy wyż Beate, który sprawił, że północy Polski ciśnienie dochodziło do 1040 hPa.
Wysokie ciśnienie wzrastało już w poniedziałek (23 stycznia), jednak najsilniejsza dominacja wyżu nad Polską wystąpiła nocą z poniedziałku na wtorek oraz wtorek. Na północy Polski ciśnienie wzrosło do 1040 hPa. Najniższe było na południu Polski. Wysokie ciśnienie mogło powodować u wrażliwych osób ból głowy i rozdrażnienie.
Wszystko wskazuje na to że wyż ten będzie typowym zgniłym wyżem. Na większe przejaśnienia nie mamy co liczyć. Spowodowane będzie to dużą wilgocią zalegającą w atmosferze.
W środę (25 stycznia) zachmurzenie całkowite i duże, jedynie w górach rozpogodzenia. Miejscami, zwłaszcza na wschodzie i południu, słabe opady mżawki, deszczu ze śniegiem i śniegu. Rano na południowym wschodzie możliwa marznąca mżawka powodująca gołoledź. Początkowo miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura maksymalna od minus 1 st. C. na Pomorzu, Mazurach i w rejonach podgórskich Karpat do ok. 2 st. C. na przeważającym obszarze i 3 st. C. na południu kraju. Wiatr słaby, przeważnie zmienny, tylko na wybrzeżu umiarkowany, południowo-zachodni. W górach wiatr umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.
W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie duże, w rejonach podgórskich większe przejaśnienia, w górach rozpogodzenia. Lokalnie słabe opady śniegu, śniegu z deszczem, początkowo mżawki, na południowym wschodzie także marznącej i powodującej gołoledź. Miejscami mgła, także marznąca i ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od -4, -6 st. C na północy oraz południowym wschodzie kraju do około -1 st. C na pozostałym obszarze. Chłodniej w rejonach podgórskich Karpat od -9 do -7 st. C, a w kotlinach górskich możliwy spadek temperatury do -12 st. C. Wiatr słaby, tylko nad morzem i w górach umiarkowany, z kierunków południowych.
W czwartek (26 stycznia) zachmurzenie duże, jedynie w górach początkowo małe. Miejscami słabe opady śniegu i śniegu z deszczem. Rano miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura maksymalna od -1 do 1 st. C, nieco cieplej do 3 st. C na północnym zachodzie, chłodniej w rejonach podgórskich Karpat około -3 st. C. Wiatr słaby, zmienny, tylko na wybrzeżu umiarkowany, z kierunków południowych. W górach wiatr umiarkowany, po południu wzmagający się do dość silnego, północno-wschodni.