Zajęcia wokalne, taneczne, plastyczne, albo teatralne. Kieleckie placówki kultury przygotowały dla dzieci i młodzieży szeroką ofertę zajęć. Ważne jednak, by wcześniej się zapisać. To ułatwia organizację pracy i pomaga jak najlepiej dopasować ofertę do potrzeb uczestników.
Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na dwa tygodnie spotkań z różnymi zabawkami, także tymi samodzielnie wykonanymi przez dzieci.
– Tym razem chcemy, by nasze warsztaty dotyczyły pracowni zabawkarskiej. Startujemy już we wtorek, 31 stycznia i zaczynamy od lalek inspirowanych twórczością Anny Narzymskiej-Prauss. Właśnie ten pierwszy tydzień będzie poświęcony kieleckim spółdzielniom zabawkarskim. Stąd czerpiemy inspiracje, i nawiązujemy do zabawek, które były produkowane w kieleckich spółdzielniach. Środa to filcowe zwierzątka, czwartek – pióropusze i maski, bo przecież trwa karnawał, a w piątek kończymy mozaiką z drewna – wymienia.
Drugi tydzień będzie związany z zabawkami naukowymi, i jak zapowiada Przemysław Krystian, warsztaty poprowadzi muzealny specjalista.
– Pan zaradny wychodzi na pierwszy plan i proponuje kilka wyjątkowych zajęć, związanych z eksperymentami. Będą to Kalejdoskop, Przeciekacz, Multiblikator, Iluzorton – wymienia.
Na zakończenie, 11 lutego, dla całych rodzin przygotowano warsztaty związane z nową wystawą czasową.
Przemysław Krystian prosi rodziców, by rezerwować miejsca telefonicznie.
– Te wcześniejsza zapisy są potrzebne, bo już teraz kilka dni jest zabukowanych w 100 proc., ale na inne wciąż mogą się zapisywać pojedyncze osoby, albo grupy zorganizowane. Polecamy kontakt telefoniczny. To najłatwiejszy sposób, żeby się zorientować, na które dni są jeszcze miejsca – radzi.
Dobrze wcześniej też zadzwonić do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego w Kielcach. Tak sugeruje Agnieszka Gołębiowska.
– Bo na najbardziej oblegane spektakle być może zabraknie biletów, tym bardziej, że na niektóre przyjeżdżają już grupy zorganizowane, czyli od razu kilkadziesiąt miejsc znika – dodaje.
A w te ferie „Kubuś” zaprasza małych widzów na przedstawienia cieszące się największą popularnością.
– Po wybranych spektaklach odbędą się spotkania z policjantami w ramach Świętokrzyskiej Akademii Bezpieczeństwa, podczas których funkcjonariusze będą opowiadać, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Będziemy też rozdawać dzieciom odblaski od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W planach jest także zabawa karnawałowa – opisuje.
Katarzyna Samczyńska z Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach tłumaczy, że dzięki wcześniejszym zapisom lepiej może dopasować ofertę edukacyjną, odpowiednią do wieku uczestników.
– Mamy grupy od 5 do 30 osób, więc zawsze staramy się zorganizować grupę tak, żeby dowiedzieć się w jakim jest wieku, jakie są potrzeby – zaznacza.
Na uczestników czeka „Kreatywne laboratorium” w oparciu o wystawę „Kapitał sztuki – suplement”.
– Jest dla wszystkich – od najmłodszych do starszych. Będziemy m.in. sensorycznie malować dłońmi, ale w zależności od wieku uczestników będziemy używać np. innych farb – tłumaczy Katarzyna Samczyńska.
Niemal wszystkie instytucje kultury w Kielcach przygotowały ofertę na ferie. Szczegóły znajdą Państwo na ich stronach internetowych.