16 młodych osób z województwa świętokrzyskiego nagrodzono stypendiami Ministra Edukacji i Nauki. Prestiżowe wyróżnienia przyznawane są uczniom za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie. Poza okolicznościowym dyplomem, laureaci otrzymują nagrodę w wysokości 3 tys. zł.
Jednym z laureatów stypendium ministra został Bartłomiej Czosnek, uczeń Zespołu Szkół w Połańcu. Jak podkreśla, to wyróżnienie jest docenieniem dotychczasowej pracy, a także motywacją do dalszego rozwoju.
– Dotychczas udało mi się zdobyć złoty medal na międzynarodowych targach InTarg, byłem także finalistą ogólnopolskich konkursów innowacyjnych. To wymagało dużego nakładu pracy. Nauka programowania jest czasochłonna, a finansowanie różnych projektów kosztowne. W przyszłości będę chciał kontynuować naukę na studiach technicznych. Będę chciał to wykorzystać do tego, aby w przyszłości wynaleźć coś, co przysłuży się wielu ludziom w Polsce- opisuje.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty podkreśla, że do ministerstwa zgłoszono 67 wniosków o przyznanie stypendium. Resort edukacji i nauki, zdecydował się wyróżnić niespełna dwudziestu uczniów z regionu.
– Każda nagroda motywuje, tym bardziej, że nagrodzono dziś 16 osób w skali całego województwa. Są to najwybitniejsi uczniowie, którzy otrzymują to wyróżnienie za swoje osiągnięcia naukowe i sportowe. Każdy dyplom, każda nagroda z pewnością dodaje skrzydeł i motywuje do dalszej pracy i sukcesów- opisuje.
Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreśla, że wręczenie stypendiów wybitnie zdolnym mieszkańcom województwa świętokrzyskiego, to powód do dumy.
– To młode osoby, które za moment przejmą ster odpowiedzialności nie tylko za swoją przyszłość, ale także województwo i całe państwo. Laureaci tego prestiżowego stypendium, to osoby odpowiedzialne, które kosztem swojego wolnego czasu rozwijają swoje kompetencje i umiejętności, szlifując arkana wiedzy. Gratulujemy im dotychczasowych sukcesów i życzymy kolejnych. Cieszę się, że każdego roku województwo świętokrzyskie ma swoich przedstawicieli w różnego rodzaju olimpiadach i zawodach sportowych. To osoby nietuzinkowe, które swoją pasją mają okazją zaczepić kolegów i najbliższe otoczenie- dodaje.
Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że dla beneficjentów stypendiów ministra jest to zwieńczenie ich dotychczasowej ciężkiej pracy.
– Mówi się, ze człowiek osiąga sukces, dzięki temu, że ma 20 procent talentu, przy 80 procentach ciężkiej pracy, aby ten talent rozwinąć. Ta szesnastka jest tego doskonałym przykładem. Liczę na to, że kolejni uczniowie z naszego regionu będą iść w ich ślady po to aby rozwijać się i osiągać sukcesy- stwierdził.
Stanisław Rogala, dyrektor zespołu Szkół w Połańcu podkreśla, że aż sześciu uczniów z kierowanej przez niego placówki znalazło się w gronie laureatów ministerialnych stypendiów.
– Kluczem do sukcesów jest zaangażowanie uczniów, a także praca w szkole. Ważną role odgrywa także poziom i jakość wyposażenia sprzętowego w laboratoria i nowoczesne pracownie. To stypendium nie tylko za wybitne osiągnięcia w nauce, ale także również osiągnięcia z dziedziny wynalazczości, czy innowacji technologicznych. Wszyscy uczniowie byli uczestnikami zarówno konkursów krajowych jak i zagranicznych – opisuje.
Stypendium Ministra Edukacji jest przyznawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uzyskującym wybitne osiągnięcia edukacyjne, w tym m.in.: laureatom międzynarodowej olimpiady czy finalistom olimpiad i turniejów ogólnopolskich.