„O Słońcu” – pod takim tytułem w czwartek, 26 stycznia, odbędzie się kolejny wykład Akademii Wiara – Kultura – Nauka w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. M.in. o tym, czym jest ta gwiazda, jak powstała i w jaki sposób wpływa na nasze życie na Ziemi opowie Robert Szaja – dyrektor TVP Nauka, popularyzator astronomii, twórca prywatnego obserwatorium astronomicznego w Truszczynach.
Kinga Reczka z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, kierownik Akademii Wiara – Kultura – Nauka zapowiada, że po wykładzie odbędzie się dyskusja z publicznością, podczas której będzie można zadać pytania i dzielić swoimi spostrzeżeniami
– Natomiast przed spotkaniem będzie możliwość obejrzenia kończącej się już wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach pod tytułem „Sol Invictus”, która również dotyczy tematyki Słońca, ale w nieco innym kontekście, ponieważ poprzez malarstwo Pawła Olchawy i nowożytne monstrancje ta wystawa opowiada o symbolice słońca w chrześcijaństwie, a słońce symbolizuje przede wszystkim zmartwychwstałego Chrystusa, czyli to Słońce, które wschodzi, ale już nigdy nie gaśnie – mówi.
Ks. Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach dodaje, że wystawa „Sol Invictus” i zaplanowany na czwartek wykład wiąże się z Rokiem Mikołaja Kopernika, który będzie obchodzony w 2023 roku.
– Mamy pewne plany w Muzeum Diecezjalnym, by zorganizować być może dwa takie spotkania w ramach Akademii Wiara – Kultura – Nauka, dotyczące Mikołaja Kopernika. W czwartek na pewno będziemy na ten temat rozmawiać z panem Robertem Szajem, ponieważ jest on również prezesem Fundacji Nicolaus Copernicus i propaguje te wszystkie wydarzenia związane z Mikołajem Kopernikiem i jego działalnością naukową, nie tylko związaną z astronomią. Wiemy, że Kopernik był szanowany za to, że zajmował się medycyną, leczył ludzi – podkreślił.
Jak podkreśla Kinga Reczka, czwartkowe spotkanie to kolejna odsłona Akademii Wiara – Kultura – Nauka w Muzeum Diecezjalnym.
– Cały cykl jest pewną odpowiedzią na to, że drogi wiary, kultury i nauki zaczęły się w pewnym momencie rozchodzić, natomiast uważamy, że pomiędzy nimi powinien być pewien dialog, ponieważ one się wzajemnie uzupełniają, wzbogacają. Dzięki nim człowiek może postrzegać świat w sposób całościowy, może go lepiej wytłumaczyć, lepiej zrozumieć. Poza tym uważamy też, że taka korespondencja tych dziedzin jest przydatna dla każdej z nich, bo wtedy będziemy widzieć więcej przyczyn, skutków różnych zjawisk. Stąd właśnie wzięła się Akademia – zaznaczyła Kinga Reczka.
Spotkanie „O Słońcu” rozpocznie się w czwartek o godz. 17.00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Wstęp wolny.