W województwie świętokrzyskim w 2022 roku zmalała liczba kobiet wykonujących cytologię. W 2019 roku na to badanie w naszym regionie zgłosiło się 22 proc. uprawnionych kobiet, natomiast w 2022 roku w ta liczba zmalała do 15 proc.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przyznaje, że dla wielu pacjentów, pandemia COVID-19 była pretekstem do niekorzystania z profilaktyki.
– Nasza działalność profilaktyczna była otwarta, drzwi naszego szpitala cały czas stały otworem. Jednak pandemia, ten strach, który paraliżował racjonalne myślenie spowodował, że wiele osób omijało nasz szpital szerokim łukiem. Pacjenci generalnie zawsze mają opór w przyjściu do onkologa, a podczas pandemii mieli obiektywne wytłumaczenie, czyli lęk przed zakażeniem się koronawirusem – mówi prof. Stanisław Góźdź.
W 2022 roku, w województwie świętokrzyskim nieznacznie wzrosła natomiast liczba wykonanych badań mammograficznych. Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii informuje, że w minionym roku na to badanie zgłosiło się 37,5 proc pań.
– W 2019 roku, czyli zanim rozpoczęła się pandemia, na mammografię w naszym regionie przychodziło około 40 proc. W roku następnym było to już tylko 35 proc. Pomału odrabiamy te straty. W 2022 roku w województwie świętokrzyskim zbadało się 37,5 proc. To jednak wciąż mało, bo dane świadczą o tym, że zaledwie nieco ponad jedna trzecia pań korzysta z tej formy profilaktyki – dodała Izabela Opalińska.
Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać kobiety od 25 do 59 roku życia, a z darmowej mammografii panie w wieku 50 – 69 lat.