Ksiądz Stanisław Konarski, poeta, pedagog i reformator szkolnictwa jest od dziś patronem auli Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Imię nadano z inicjatywy Józefa Włodarczyka, prezesa Stowarzyszenia im. Księdza Stanisława Konarskiego w Żarczycach Dużych, rodzinnej miejscowości duchownego.
Rektor uczelni, prof. Stanisław Głuszek zwrócił uwagę, że idee i wartości księdza Konarskiego są ponadczasowe.
– Wydział Pedagogiki i Psychologii jest bardzo dobrym miejscem, by uhonorować pamięć o księdzu Stanisławie Konarskim. To miejsce podkreśla wszystkie jego idee, które były skierowane głównie na ukształtowanie sylwetki człowieka, jako istoty prawej, rzetelnej w pracy i w życiu. To są wartości ponadczasowe, które podkreślają znaczenie jego osoby we współczesnym świecie – tłumaczy rektor.
Biskup Marian Florczyk przypomniał, że ksiądz Stanisław Konarski pochodził z Ziemi Świętokrzyskiej, a my powinniśmy być dumni z wartości, które po sobie pozostawił.
– Cały wkład tego człowieka w naukę, w kulturę na poziomie narodowym jest ogromny. Sam fakt, że został odznaczony przez Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Orderem Mądrości, powinien być naszą dumą – dodaje biskup.
Prof. Mariola Wojciechowska, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii podkreśla, że dokonania księdza Stanisława Konarskiego znakomicie wpisują się w misję kształcenia, realizowaną na kieleckim uniwersytecie.
– Ksiądz Stanisław Konarski był propagatorem humanistycznych, ogólnoludzkich wartości. Takich jak wykształcenie, wiedza, odpowiedzialność, czy wolność. Stąd też jego symboliczna obecność ma wyjątkowy charakter – dodaje dziekan.
Wojewoda Zbigniew Koniusz uważa, że zasługi księdza Konarskiego są nie do przecenienia jako reformatora szkolnictwa.
– Jesteśmy do tej pory spadkobiercami jego pomysłów na szkołę i na młodych ludzi. Wartości księdza Stanisława Konarskiego z tamtych czasów są wciąż obecne i wykorzystywane w dzisiejszym nauczaniu. Bardzo się cieszę, że aula ma tak zacnego patrona – mówi wojewoda.
Senator Krzysztof Słoń z PiS zwrócił uwagę na to, jak wielkie zasługi ludzie kościoła, pozostawili po sobie ojczyźnie na przestrzeni wieków.
– Ksiądz Stanisław Konarski to człowiek niezwykły, wyjątkowy i bardzo aktywny. Cieszę się, że dla współczesnej młodzieży, również tej akademickiej ta postać jest przywoływana. Być może jest szansa, że ktoś z nich sięgnie do życiorysu tego wielkiego Polaka, po to, by poznać historię swego patrona, a jego wartości zastosuje w życiu codziennym, czy tez swojej przyszłej pracy – dodaje senator.
Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” podkreśla, że młodzi ludzie potrzebują autorytetów. – Dokonania księdza Konarskiego nareszcie zostały dostrzeżone. Nadanie auli jego imienia, szczególnie na wydziale, gdzie kształcą się pedagodzy i psycholodzy, jest niezwykle ważne. Młode pokolenia mogą brać przykład z osoby, która swoim życiem i dokonaniami dla wielu jest i powinna być wzorem do naśladowania – mówi Marcin Perz.
Paweł Kozłowski, student wydziału pedagogiki i psychologii przyznaje, że nadanie imienia auli ks. Stanisława Konarskiego to ogromne wyróżnienie.
– Dzisiejsza uroczystość jest uhonorowaniem osoby, która mocno wywarła wpływ na ogólną wiedzę o edukacji. Postać księdza Stanisława Konarskiego, to wielki autorytet z którego studenci mogą czerpać wzorce – mówi student.
Stanisław Konarski urodził się 30 września 1700 roku w Żarczycach Dużych, w powiecie jędrzejowskim. Był dramatopisarzem, poetą i reformatorem szkolnictwa. W 1740 roku założył Collegium Nobilium, warszawską uczelnię, prowadzoną przez pijarów. Jest autorem traktatu „O skutecznym rad sposobie”. Praca Konarskiego była inspiracją i jednym z fundamentów Konstytucji 3 Maja.