Słońce to bez wątpienia najważniejsze ciało niebieskie we wszechświecie, bez którego nie mogłoby istnieć życie na ziemi. Mimo, iż naukowcy dokonali wielu fascynujących odkryć związanych z tą gwiazdą, wciąż skrywa przed nami tajemnice.
„O Słońcu” – pod takim tytułem odbył się dziś kolejny wykład Akademii Wiara – Kultura – Nauka w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.
O tym, co wiemy o słońcu oraz o aspektach kulturowych i religijnych z nim związanych opowiadał Robert Szaj – dyrektor TVP Nauka, popularyzator astronomii, twórca prywatnego obserwatorium astronomicznego w Truszczynach. Podczas spotkania nie zabrakło ciekawostek.
– Uczestnicy mogli dotknąć kawałka rozerwanej gwiazdy składającej się z metali ciężkich. Wszystkie metale ciężkie, czy pierwiastki cięższe od helu i wodoru powstają w jądrach gwiazd – tłumaczy Robert Szaj.
Spotkanie było inauguracją obchodów roku Mikołaja Kopernika, który został wybrany na patrona 2023 roku przez Senat RP. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wystawę „Sol Invictus – słońce niezwyciężone”, prezentującą prace współczesnego artysty Pawła Olchawy.
Ekspozycji towarzyszyła także prezentacja nowożytnych monstrancji, których symbolika, jak wyjaśnia ks. Paweł Tkaczyk dyrektor muzeum, jest ze słońcem mocno związana.
– Monstrancje nawiązują do symboliki słońca, która jest mocno zakorzeniona w chrześcijaństwie. W okresie nowożytnym po soborze trydenckim zaczęto je wykonywać jako monstrancje promieniste przypominające słońce, gdzie w centrum jest miejsce na umieszczenie najświętszego sakramentu – wyjaśnia duchowny.
Wystawę w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach można oglądać do końca stycznia.