W Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi trwa sesja naukowa z okazji 100-lecia urodzin wybitnego archeologa i historyka profesora Kazimierza Bielenina.
Profesor był wybitnym uczonym i badaczem hutnictwa świętokrzyskiego oraz autorem licznych prac naukowych na temat dymarek świętokrzyskich, czyli pieców w których wypalano rudę żelaza.
Dzięki jego pracy archeologicznej oraz współpracy z metalurgami z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, wydobył na światło dzienne ważny rozdziału historii starożytnej ziemi świętokrzyskiej.
Jak powiedział profesor Adam Massalski, Kazimierz Bielenin to postać wyjątkowo zasłużona dla regiony świętokrzyskiego.
– Zbadał wszystkie miejsca występowania żużli począwszy od północnego stoku gór świętokrzyskich aż do rzeki Kamiennej- wyjaśnia.
Kazimierz Bielenin był współtwórcą Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, które otwarto dla publiczności 29 maja 1960 roku. Placówka muzealna spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i szybko stała się dodatkową atrakcją turystyczną wzbogacając region o nowe wartości historyczne, społeczne i kulturowe.
100. rocznica urodzin profesora to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie jego dokonania naukowe – wyjaśnia Włodzimierz Szczałuba dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi.
Mimo że profesor Bielenin pochodził z małopolski, swoją pracą naukową związał się z regionem świętokrzyskim – przypomniał poseł Andrzej Kryj.
– Ta sesja to wyraz wdzięczności społeczności Nowej Słupi za wszystko, czego dokonał profesor Bielenin. Gdyby nie jego pomysłowość, determinacja i ogrom pracy naukowej nie byłoby dziś Dymarek Świętokrzyskich ani muzeum – dodaje.
Profesor był współzałożycielem i członkiem honorowym Koła Przyjaciół Nowej Słupi działającego od 1978 roku, którego siedzibą do 1990 roku było Muzeum Starożytnego Hutnictwa.
Współpracując z władzami województwa świętokrzyskiego i Gminy Nowa Słupia, czynił starania m.in. o przywrócenie świetności zabytkowego pobenedyktyńskiego obiektu z XVI wieku zwanego „Opatówką”, który jest zlokalizowany przy szlaku królewskim wiodącym na Święty Krzyż.
Profesor Kazimierz Bielenin zmarł 19 listopada 2011 roku w Krakowie.