Kielecka scenografka Joanna Biskup-Brykczyńska została doceniona przez jury VIII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Komisja specjalną nagrodą wyróżniła jej scenografię do spektaklu „Cyryl, gdzie jesteś?” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego w Kielcach.
Joanna Biskup-Brykczyńska przyznaje, że nagroda ją ucieszyła.
– Byłam zaskoczona, bo nagroda zawsze jest zaskoczeniem. Ale jestem też bardzo szczęśliwa, że komisja konkursowa doceniła moje starania, projekty lalek i ich realizacje – tłumaczy.
Scenografka mówi, że systematycznie współpracuje z kielecką sceną dla młodego widza.
– Za każdym razem jak dostaję stamtąd zaproszenie, jest to do dla mnie wydarzenie i cieszę się, bo praca z dobrą ekipą jest przyjemnością – wyjaśnia.
Jury konkursu „Klasyka Żywa” doceniło jej scenografię do przedstawienia „Cyryl, gdzie jesteś” według tekstu Wiktora Woroszylskiego. Jak wspomina Joanna Biskup-Brykczyńska, to zadanie było dla niej wyzwaniem.
– W momencie, kiedy pan dyrektor zaproponował mi zilustrowanie spektaklu i wykonanie lalek bardzo się ucieszyłam, ale i trochę się przestraszyłam tego wyzwania, bo jednak tekst jest na podstawie książki. Do książki i do scenariusza trzeba było dopasować jakieś wizje sceniczne i to w dodatku oparte na konkretnych rysunkach Bohdana Butenki – tłumaczy.
Bazą byli bohaterowie, których w książce Wiktora Woroszylskiego narysował Bohdan Butenko. Ale jak zauważa Joanna Biskup-Brykczyńska, nie wszystkie postaci były tam pokazane.
– Nie było tych bohaterów z drugiego, trzeciego planu książki, więc musiałam je wymyśleć, próbując trochę wejść w buty Bohdana Butenki, choć jest to mistrz niedościgniony. Musiałam przeanalizować jego rysunki z wielu publikacji i spróbować dopasować moją estetykę, moją kreskę do tego, co on rysował, ale chyba się udało – śmieje się.
Joanna Biskup-Brykczyńska wprowadziła też do scenografii kolorowe neony.
Do współpracy przy przedstawieniu „Cyryl, gdzie jesteś?” scenografkę zaprosił jego reżyser, Piotr Bogusław Jędrzejczak, na co dzień dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Mówi, że od razu wiedział, że jest to dobry wybór.
– Kiedy Joasia przyszła z rysunkami, to dostałem znacznie więcej niż chciałem. Te projekty były fenomenalne, fantastyczne. Natomiast pracownia wykonała to wszystko niezwykle rzetelnie, bardzo starannie, z zaangażowaniem. Prawdopodobnie wszyscy sobie zdawali sprawę, że robią rzecz bardzo dobrą. Cieszę się, bo te nagrody indywidualne są bardzo ważne. Wyróżnienie dla instytucji jest fajne, ale jeśli wskazuje się na konkretną osobę, to tym lepiej – podkreślił.
Dyrektor dodał, że już ma zaplanowane kolejne wspólne działania z Joanną Biskup-Brykczyńską.
Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.