W Brodach, w powiecie starachowickim, otwarto Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego. Można tu zobaczyć kolekcję broni i pamiątek z okresu powstania styczniowego, ale w planach jest prezentowanie innych wystaw związanych z historią okolicy.
Placówka powstała w zabytkowym budynku, który w XIX wieku był siedzibą zarządcy miejscowej walcowni. Kustosz Grzegorz Bernaciak informuje, że pierwsza wystawa tematycznie nawiązuje do powstania styczniowego i wydarzeń z tego okresu, które rozgrywały się na terenie gminy Brody.
– Można zobaczyć kosę typu rzezak, znalezioną w bagnach niedaleko leśniczówki Klepacze. Jest mocno zniszczona, ale wyraźnie widać jej kształt i przeznaczenie. Dalej mamy kosę, która przez lata służyła jednemu z okolicznych kowali, dawniej była to kosa osadzona na sztorc. Prezentujemy także kindżał kama, używany przez oficerów z 9 Dońskiego Pułku Kozaków, znaleziony został po bitwie z oddziałami kapitana Łady-Cybulskiego – informuje.
Obok kulolejki znalezione w tym samym miejscu wraz z kulami, ale te już pochodzą z różnych miejsc, pokazujemy je jednak razem, aby zrozumieć, do czego służyły te „szczypce”. I kolejne przedmioty odnalezione niedaleko leśniczówki Klepacze, to buteleczki po lekarstwach z carskim orłem i napisem Apteka Kielce.
Poza nimi można zobaczyć około 40 sztuk broni białej i palnej, replikę armaty, która broniła Świętego Krzyża czy różańce powstaniowe.
– Broń oryginalna pochodzi z moich zbiorów i kolekcji Sławomira Krzemińskiego, została wypożyczona na wystawę. Laweta armaty jest odtworzona, ale lufa ma wybitą datę 1710, to pozostałości jeszcze po wojnach ze Szwedami, które później przy kościołach służyły jako tzw. „wiwatówki”. Powstańcy je remontowali i w kilku przypadkach, np. w bitwie pod Świętym Krzyżem 12 lutego 1863 roku, takie właśnie działa odstraszyły wojska carskie – opowiada Grzegorz Bernaciak.
Dodatkowo proboszcz z parafii Krynki ks. Wojciech Zdon przekazał dwie kopie obrazów Grottgera, ale także patenę z wygrawerowanym orłem i datą 1863. Tę ekspozycję będzie można oglądać przez najbliższe miesiące. Kolejna wystawa, planowana na lato, poświęcona będzie powodzi sprzed 120 lat, która zniszczyła wiele zakładów znajdujących się wzdłuż Kamiennej od Bzina do Nietuliska.
Wystawę w Izbie Pamięci i Dziedzictwa Kulturowego można odwiedzać po umówieniu się telefonicznym w Urzędzie Gminy w Brodach.