Do kiedy w województwie świętokrzyskim będzie można korzystać z kopciuchów? Zgodnie z przyjętą przez sejmik w 2020 roku uchwałą antysmogową, termin wymiany pieców i kotłów grzewczych najniższej klasy mija w lipcu tego roku. Tymczasem o wydłużenie tego terminu do radnych zwracają się mieszkańcy województwa.
Jak poinformował podczas poniedziałkowej (30 stycznia) sesji świętokrzyskiego sejmiku, radny Paweł Krakowiak, przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji – wielu mieszkańców, zwłaszcza tych mniej zamożnych oczekuje wydłużenia terminu wejścia w życie przepisów dotyczących wymiany źródeł ogrzewania.
– To trudny temat, ponieważ z jednej strony dbanie o środowisko jest ważną kwestią, o czym przekonujemy się zwłaszcza w okresie zimowym. Z drugiej strony, dla mieszkańców, którzy często ledwo wiążą koniec z końcem, dostosowanie się do wymogów tej uchwały może stanowić nie lada wyzwanie – dodał.
Zgodnie z przyjętą trzy lata temu uchwałą antysmogową kopciuchy na terenie województwa świętokrzyskiego powinny być zlikwidowane do lipca 2023 roku. Natomiast z kotłów klasy trzeciej i czwartej będzie można korzystać do 2024 roku. Ponadto od 2026 roku na terenie województwa będą mogły być wykorzystywane kotły spełniające najbardziej restrykcyjne wymagania środowiskowe.
Jak mówi Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego – restrykcyjne przepisy antysmogowe są jednym z wymogów jakie nakładają na samorządy unijne dyrektywy dotyczące ochrony powietrza.
– Ich przyjęcie umożliwia jednak samorządom korzystanie z programów i inicjatyw na inwestycje zmierzające do poprawy jakości powietrza, takich jak Czyste Powietrze czy Stop Smog. Poluzowanie zapisów uchwały antysmogowej, może spowodować zablokowanie finansowania tego typu programów. Dlatego staramy się pozyskać pełną wiedzę w zakresie dalszych kroków w tej sprawie. Czekamy na opinię ministerstwa funduszy, a także Komisji Europejskiej. Od tego uzależniamy dalsze działania w tej sprawie – wyjaśnił.
Ponadto w trakcie poniedziałkowej sesji radni wyrazili zgodę na przesunięcia w budżecie. Dzięki temu na realizację ważnych inwestycji drogowych w tym roku przeznaczone zostanie 72 mln zł. Pieniądze pozwolą między innymi na realizację budowy obwodnicy Staszowa, Starachowic, a także przebudowę drogi wojewódzkiej 755 w Zawichoście.