Miniaturowe laleczki w filcowych ubrankach powstawały podczas warsztatów w Muzeum Zabawek i Zabawy. Dzieci tworzyły je, inspirując się pracami projektantki Anny Narzymskiej-Prauss. Po zajęciach, dzieci mogły się bawić w nowej sali „Zabaw Kątek”.
W warsztatach wzięła udział 9-letnia Zuzia, która przyznała, że lubi projektować.
– Lubię tworzyć, bawić się różnymi materiałami, a przede wszystkim uczyć się nowych rzeczy. Myślę, że fajnie tak, nie siedzieć w domu, tylko zrobić coś innego. Laleczki z dawnych lat zainspirowały mnie do zrobienia na ich wzór dwóch laleczek, które będą przedstawiły mnie i mojego młodszego brata – powiedziała Zuzia.
Patrycja Gonciarz, kustosz Muzeum Zabawek i Zabawy mówi, że warsztaty przybliżają m.in. historię i produkty kieleckich spółdzielni zabawkarskich oraz kształtują wrażliwość dzieci, za pomocą strojów przedstawiała w swoich pracach, Anna Narzymska-Prauss.
– Anna Narzymska-Prauss tworzyła m.in. miniaturowe laleczki w starannie wykonanych tradycyjnych strojach z różnych krajów i kontynentów. Na przygotowanych stelażach, dzieci tworzą swoje wersje, urozmaicając je własnymi pomysłami na nieszablonowe stroje – mówi Patrycja Gonciarz.
Z okazji ferii, Muzeum Zabawek i Zabawy przygotowało niespodziankę dla dzieci i ich rodziców – „Zabaw kątek”, czyli jak mówi Jakub Czaplarski, zastępca dyrektora muzeum, miejsce, w którym dzieci będą mogły po obejrzeniu wystawy bawić się.
– Dzieciaki mogą się bawić, a rodzice w tym czasie odpocząć. W sali znajdują się zabawki bezpośrednio związane z wystawą. Drewniane koniki, które można obejrzeć na wystawie etnograficznej, jest duży koń, na którego można wsiąść. Są klocki, które odpowiadają warsztatom, przez nas organizowanym. „Zabaw kątek” będzie uzupełniany o kolejne zabawki – wyjaśnia Jakub Czaplarski.
Ferie w Muzeum Zabawek i Zabawy to szereg warsztatów, podczas których dzieci mogą się m.in. w tworzyć filcowe zwierzątka, pióropusze i maski czy mozaikę z drewna. Natomiast w przyszłym tygodniu poznają zabawki naukowe i techniczne rozbudzające chęć odkrywania m.in. zasad fizyki i chemii.
Anna Narzymska-Prauss (07.05.1913 – 23.06.1997) – projektantka zabawek miękkich, artystka plastyczka związana z Kielcamii. Artystka pracowała również jako projektantka w kieleckiej Spółdzielni Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada”. Anna Narzymska–Prauss tworzyła miniaturowe maskotki (laleczki i zwierzątka ok. 3 cm wysokości), które były jej znakiem rozpoznawczym. Lalki miały na sobie stroje odtworzone ze znajomością każdego detalu. Lalki, zarówno małe jak i duże posiadały charakterystyczne, okrągłe, „rumiane” policzki.