W środę (1 lutego) w Sandomierzu rozpoczynają się 31. Spotkania Sadownicze. Wykłady zagranicznych i krajowych ekspertów, wystawa technologii i maszyn odbywają się w hali sportowej w Sandomierzu.
Pierwszy dzień (1 lutego) będzie poświęcony wyzwaniom, przed jakimi stoi polskie sadownictwo w 2023 roku, zapowiada organizator wydarzenia Marek Kawalec.
– Sprawdzimy, jak wyglądają zapasy jabłek w Polsce i w Europie, porozmawiamy o oszczędności i produkcji energii w gospodarstwie sadowniczym, a debatę poświecimy tak mocno dyskutowanej kwestii organizacji rynku sadowniczego w Polsce. Poruszymy tematy związane z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą w sadownictwie Zielony Ład oraz tradycyjnie przyjrzymy się aktualnym rozwiązaniom w mechanizacji, ochronie i nawożeniu sadów.
Dzień drugi 31. Spotkań Sadowniczych (2 lutego) poświęcony będzie szeroko pojętemu przetwórstwu, ale przedstawione zostanie z perspektywy gospodarstwa sadowniczego. Zebrani spróbują odpowiedzieć na pytanie: jakie uprawy sadownicze mogą być w pełni zmechanizowane i zagospodarowane jako surowiec dla przetwórstwa?
– Eksperci będą analizować, jak uniezależnić się od skupu owoców i czy małe przetwórstwo może konkurować z dużymi zakładami produkcyjnymi. Przeanalizujemy, jak można sfinansować zmiany w profilu produkcji i rozpoczęcie małego przetwórstwa w gospodarstwach ogrodniczych. Dodatkowo podamy informację, jak wyglądają możliwości prawne i techniczne, jeżeli chodzi o produkcję wysokoprocentowych alkoholi z owoców.
Będzie także okazja spotkać się z przedstawicielami firm oferujących technologie i maszyny wspierające produkcję sadowniczą.
Wstęp na 31. Spotkania Sadownicze jest bezpłatny.