Trzy nowe wystawy czasowe, cztery ekspozycje plenerowe, sześć wydawnictw, konferencje, spacery, działania edukacyjne – Muzeum Historii Kielc przedstawiło swoje plany na 2023 rok. Stało się to 1 lutego, dokładnie w 15. rocznicę rozpoczęcia działalności tej instytucji.
Jej dyrektor, Grzegorz Maciągowski podsumował minione 12 miesięcy. Powiedział, że cieszy się z powrotu muzealnych gości.
– W wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Historii Kielc – wystawach, spotkaniach edukacyjnych, wydarzeniach plenerowych wzięło udział ponad 10 tys. widzów. To jest znaczący wzrost w stosunku do frekwencji z ostatnich dwóch lat, na którą wpływ miała pandemia – wyjaśnił.
„Trudny, ale dobry”
Powodem do radości były także dwie nagrody, które Muzeum Historii Kielc otrzymało w ubiegłorocznej edycji Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. W kategorii wystawa nagrodzono Krzysztofa Myślińskiego i Leszka Dziedzica za ekspozycję „Splendor Cathedralis”, zaś w kategorii edukacja muzealna uhonorowano Marcina Kolasę za działanie pod hasłem „Pocztówki z Kielc”. To program, który muzeum realizowało wspólnie z TVP3 Kielce.
Grzegorz Maciągowski ocenił, że rok 2022 był trudny, ale dobry.
– Przede wszystkim udało nam się wykonać wszystkie założone zadania, a projekty, które realizowaliśmy były trudne, szczególnie wystawa „Kielce-Keltz”. Ta trudność wynikała przede wszystkim z tego, że jest bardzo mało artefaktów bezpośrednio związanych z dziejami Żydów kieleckich. Udało nam się pozyskać wiele eksponatów, które pokazujemy po raz pierwszy, a które w ciekawy sposób mówią o historii tej społeczności – podkreślił.
Wystawa „Kielce – Keltz. Historia społeczności żydowskiej” wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, także gości z zagranicy, dlatego czas jej trwania został wydłużony do 4 czerwca. Jak zapowiedział dyrektor, w planach są jeszcze trzy ekspozycje czasowe.
– Nowością będzie wystawa „50 lat Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej”. Chcemy ją otworzyć w czerwcu, podczas Święta Kielc i będziemy ją przygotować wspólnie z Kielecką Chorągwią Związku Harcerstwa Polskiego. Również w czerwcu chcemy otworzyć wystawę poświęconą wakacyjnemu wypoczynkowi kielczan. Wreszcie w październiku będzie długo wyczekiwana wystawa poświęcona Jadwidze Trzcińskiej – kieleckiej malarce i graficzce – wymienia.
Wystawy i wydawnictwa
Zaplanowane zostały również cztery wystawy plenerowe. W kwietniu zostanie otwarta wystawa jubileuszowa – „15 lat Muzeum Historii Kielc”, w czerwcu – „Kartki z dziejów kieleckiego harcerstwa”, we wrześniu – „Kielce w latach okupacji”, a w październiku „Kieleckie Kluby Osiedlowe”.
Muzeum Historii Kielc planuje także wydać aż sześć publikacji. Oprócz kontynuacji trzech serii wydawniczych, mają się ukazać trzy wydawnictwa pokonferencyjne: „Życiorysy niepokornych. Władysław Kosterski-Spalski”, „Ludzie Kolegiaty” oraz „Jak powstawały Kielce”.
Będą również nowe konferencje i seminaria. Grzegorz Maciągowski powiedział, że mają się odbyć trzy: pod koniec maja, zatytułowana „Kielce – Keltz. Z dziejów Żydów w Kielcach”, we wrześniu – II Seminarium „Kłopotliwe dziedzictwo. Ochrona zabytków techniki” oraz w listopadzie – konferencja „100 lat województwa kieleckiego. Cz. 1: Infrastruktura”.
Muzeum na ulicy i w szkole
Nie zabraknie działań edukacyjnych. Krzysztof Myśliński – kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Historii Kielc zapowiedział, że tak, jak dotychczas, spotkania muzealne będą dotyczyły historii miasta i ludzi z nim związanych, albo będą nawiązywały do wystaw czasowych. Nie zabraknie „Muzealnego lata w parku” oraz spacerów.
– Zaplanowaliśmy dwa a nawet trzy cykle spacerów po mieście, które zawsze cieszą się wśród kielczan sporym powodzeniem. Rozpoczniemy je w kwietniu. Będą też spacery rodzinne, które prowadzi Iwona Grabczyk. Chcemy też zrobić wycieczki po mieście pod hasłem „Spacery dla turystów”. Doświadczenie uczy, że przyjezdni też w nim uczestniczą, ale jeszcze chętniej uczestniczą kielczanie, i widzę na tych samych ulicach te same twarze od lat, więc widać, że Kielce wciąż budzą apetyt u kielczan, i dobrze, bo jest to miasto, którym warto się zainteresować – podkreślił.
W maju natomiast odbędzie się kolejny cykl spotkań prezentujących historię i kulturę mniejszości – „Swoi nieznani”. W tym roku bohaterami będą Tatarzy polscy.
Krzysztof Myśliński zaznaczył, że jest też oferta oświatowa, skierowana do szkół.
– Powoli wracamy do tego, co przed epidemią cieszyło się dużą popularnością, czyli do „Walizki z historią” – wyjazdowej formy dla najmłodszych, a zatem uczniów młodszych klas szkoły podstawowej i przedszkoli – wyjaśnił. Łącznie zaplanowano 40 spotkań i 11 spacerów historycznych.
Eksponaty od kielczan
W minionym roku Muzeum Historii Kielc wzbogaciło się o 601 eksponatów.
– W tej chwili w Muzeum Historii Kielc przechowujemy ponad 28 tys. eksponatów – powiedział Grzegorz Maciągowski.
Marcin Kolasa, kierownik działu gromadzenia i dokumentacji Muzeum Historii Kielc zaznaczył, że znacząca część artefaktów pochodzi z darów.
– Serdecznie podziękowania dla tych wszystkich, którzy nas wspierali przez lata, bo spośród tych 28 tys. eksponatów, w większości są dary od zaprzyjaźnionych z nami osób. I to są też historie. Część z nich udało się spisać i wykorzystać w naszych rocznikach – powiedział.
Marcin Kolasa zwrócił się także o pomoc w gromadzeniu eksponatów na zaplanowane na ten rok wystawy czasowe.