Starodawne pocztówki powstały podczas warsztatów w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Dzieci tworzyły je, inspirując się kieleckimi legendami. Oprócz zajęć artystycznych, można było zwiedzić wystawę.
Ewa Działowska, Kierownik Edukacji i Upamiętnienia OMPiO podkreśla, że warto poznać historie swojej małej ojczyzny, a przewodnicy dokładają wszelkich starań, by przekazywać wiedzę w kreatywny sposób.
– Zimowe warsztaty „Wokół Kielc” to świetna okazja, by dzieci mogły w niekonwencjonalny sposób poznać lub zgłębić historię miasta i regionu świętokrzyskiego. Oczywiście opowiadamy legendę o powstaniu Kielc. Staramy się wytłumaczyć, skąd się wzięła i czym w ogóle jest legenda, bowiem to nie tylko bajkowa opowieść. W każdej legendzie jest ziarnko prawdy, a my próbujemy z dziećmi wysupłać to ziarenko – tłumaczy.
Ewa Działowska dodaje, że dużym ułatwianiem w poznawaniu historii jest zwiedzanie bez zakazów, które sprzyja eksploracji wystawy.
– Nasze muzeum jest nietypowe, dzieci mogą dotykać wielu eksponatów, przymierzać czapki np. ułana, pisać na starodawnych maszynach, przejść przez ukryte drzwi, czy zasiąść w XIX-wiecznych ławkach. Dzieci uwielbiają poznawać historię w namacalny sposób – wyjaśnia.
Wrażeniami z warsztatów podzieliła się Ola, dla której taka forma spędzania dni wolnych od szkoły była bardzo ciekawa i wartościowa.
– Zazwyczaj w muzeach jest zakaz dotykania eksponatów, tutaj jest inaczej i to jest bardzo fajne. Można poczuć się jak za dawnych lat. Wyobrazić sobie, że kiedyś to było więzienie, a dziś możemy oglądać wystawę. Choć pocztówki rzadko wysyłam, to podoba mi się to, że mogę wykonać na warsztatach swoją widokówkę z Kielc w starodawnym stylu, ze specjalnym znaczkiem – mówiła.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zachęca grupy zorganizowane do wzięcia udziału w warsztatach „Wokół Kielc”. Potrwają one do 10 lutego.