Ponad 165 tys. zwiedzających odwiedziło w ubiegłym roku wszystkie oddziały Muzeum Wsi Kieleckiej. Instytucja także w 2023 roku chce utrzymać wysoką frekwencję. Pomóc w tym mają planowane wydarzenia.
Największym zainteresowaniem w ciągu ostatnich 12 miesięcy cieszył się Park Etnograficzny w Tokarni, który odwiedziło ponad 104 tys. osób. Z kolei prawie 54 tys. zwiedzających zawitało do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W Dworku Laszczyków w Kielcach pojawiło się ponad 4,3 tys. osób, natomiast Zagroda Czernikiewczów przyjęła ponad 2 tys. gości, mimo, że z powodu remontu była przez pewien czas wyłączona ze zwiedzania.
Duża, plenerowa impreza już w kwietniu
Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej, wyraziła nadzieję, że ten rok uda się zamknąć z podobnymi, a nawet lepszymi wynikami. Wielu miłośników kultury, ale też rozrywki ściągają imprezy w skansenie w Tokarni. Pierwsza z nich zaplanowana jest na 30 kwietnia.
– Będzie to Świętokrzyski Festiwal Smaków, który potrwa dwa dni. Mamy nadzieję, że odwiedzą nas państwo tak licznie, jak w ubiegłym roku. Będą pyszności, ponieważ 30 kwietnia odbędzie się konkurs kulinarny. Pozwolę sobie już zdradzić jego temat: „Majówkowa biesiada” – bardzo otwarty i tak naprawdę wszystko się w nim mieści. Mamy nadzieję, że będą zarówno dania główne, przystawki, jak i desery – wyjaśniła.
Beata Ryń przyznała, że podporą w organizowaniu tego i kolejnych wydarzeń w Tokarni będą koła gospodyń wiejskich. Jak zaznaczyła, to partner, na którego muzeum mocno stawia.
– Koła gospodyń wiejskich całkowicie zmieniły swoje oblicze w ciągu minionych lat. To są bardzo prężnie działające organizacje, które tworzą osoby bardzo aktywne i bardzo wszechstronne. Dlatego teraz Muzeum Wsi Kieleckiej będzie bardzo intensywnie patrzyło w ich stronę, ponieważ chcemy wzbogacić naszą ofertę o kolejne pokazy obrzędowe. Koła gospodyń wiejskich bardzo profesjonalnie przygotowują się do tych widowisk. Dzięki nim zachowujemy tę opowieść o naszym ulotnym dziedzictwie kulturowym – powiedziała.
W maju odbędą się jeszcze dwa duże plenerowe wydarzenia. 14 maja zaplanowano kolejny finał konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, natomiast 28 maja przyjadą goście z Lubelszczyzny. Wtedy również odbędzie się konkurs kulinarny, tym razem pod hasłem „Nadziane po chłopsku”.
Ogólnopolskie wydarzenie
Z kolei w czerwcu Park Etnograficzny w Tokarni będzie gościł wielkie, ogólnopolskie wydarzenie. Beata Ryń zapowiedziała, że to będzie 2. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury”, którego inicjatorem było Polskie Radio Kielce.
– To wydarzenie u nas będzie miało miejsce 18 czerwca. Ubiegłoroczna edycja była znakomita. Kultura ludowa z całego kraju w pigułce, ponieważ była prezentowana nie tylko muzyka, ale także sztuka, rękodzieło – podkreśliła.
Miesiące letnie będą czasem odpoczynku od dużych, plenerowych imprez, ale na zwiedzających czekać będą „Rodzinne niedziele w skansenie”.
– Ten cykl edukacyjny nadal będzie organizowany. Tematy będą te same, co w ubiegłym roku, ale nie zmieniamy ich, bo są ważne. Zaprosimy więc państwa m.in. na sianokosy, do wiejskiego SPA, pokażemy jak rozwijało się rybołówstwo. Cały pakiet „Rodzinnych niedziel” jest opisany na naszej stronie internetowej – dodała rzecznik.
Jesienią skansen znów stanie się miejscem dużych wydarzeń, na czele ze „Świętem chleba”, „Smakami jesieni” czy „Smakami gęsiny”. Beata Ryń powiedziała, że program tych imprez na ten rok został rozbudowany, ale jego realizacja jest uzależniona od tego, czy uda się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stosowne wnioski zostały złożone.
Ważna rocznica
– Plany są bogate, a w części jeszcze się rodzą, dlatego że w lutym rozpoczynają się kolejne programy resortu kultury, więc też zamierzamy sięgać po to dofinansowanie. Od rozstrzygnięć wielu programów zależy to, czy ta oferta będzie taka, jak ją sobie wymarzyliśmy, czy też odrobinę skromniejsza – przyznała.
Na dofinansowanie czeka cykl wydarzeń edukacyjnych pod hasłem „Skansenowskie hagady – opowieści z żydowskiego świata”. Wsparcie z resortu kultury pozwoli również na dalszą konserwację kościółka z Rogowa.
– W tym roku chcielibyśmy poddać konserwacji pięć feretronów procesyjnych. Mam nadzieję, że nam się to uda – dodała rzecznik.
W 2023 roku będą prowadzone prace przy składaniu „kałamarzyka” – drewnianego budynku, przeniesionego z Suchedniowa. Już zostały wylane fundamenty. Skansen też po raz kolejny stanie się planem filmowym.
Beata Ryń podkreśliła, że rok 2023 będzie ważny dla działalności Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, ponieważ w lipcu minie 80 lat od pacyfikacji tej miejscowości.
– Będziemy intensywnie pracować, by uroczystości upamiętnienia ofiar tego niemieckiego mordu były godne, i by wiedza o tej trudnej historii była upowszechniana. Przez cały rok będziemy przypominać o tej rocznicy poprzez organizację wielu ciekawych inicjatyw. Mamy tutaj ogromne wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Zawiązał się też komitet honorowy, w skład którego wchodzą reprezentanci wielu instytucji – wyjaśniła.
Zmiany w Dworku Laszczyków
W kolejnych miesiącach 2023 roku na gości czekał będzie Dworek Laszczyków w Kielcach. Rzecznik powiedziała, że ma się zmienić charakter tego obiektu.
– Chcemy przełamać konwencję Dworku Laszczyków, który kojarzył się dotychczas jako przedłużenie oferty skansenu. Chcielibyśmy zmienić jego oblicze i pokazać w nim inny rodzaj sztuki – zaznaczyła.
O swojej ofercie, na bieżąco Muzeum Wsi Kieleckiej informuje w swoich mediach elektronicznych.