Francisco Sanchez Ruiz został bilardowym mistrzem świata w 9 bil. W wielkim finale turnieju rozgrywanego w Targach Kielce Hiszpan pokonał rewelację tej imprezy Mohammada Soufigo 13:10. Syryjczyk wcześniej wyeliminował dwóch Polaków Mariusza Skonecznego i Sebastiana Batkowskiego.
Żadnemu z 13 biało-czerwonych nie udało się awansować do ćwierćfinału. Najbliżej był zawodnik Nosanu Kielce Sebastian Batkowski, który swój mecz 1/8 finału przegrał z Soufim 10:11.
– Z pewnością jest niedosyt, bo przecież mieliśmy świetnych zawodników w kadrze, którzy stawali już na podium w takich turniejach. Trudno, tak w sporcie bywa, chociaż bardzo chcieliśmy do sukcesu organizacyjnego dołożyć również ten sportowy. Nie udało się i poszukamy szczęścia za rok w Las Vegas – mówił na antenie Radia Kielce trener polskich bilardzistów, kielczanin Marcin Krzemiński.
W mistrzostwach świata wzięło udział 128 najlepszych zawodników ze światowego rankingu, reprezentujących 47 krajów. Bardzo często towarzyszyli trenerzy i ludzie ze sztabów, a więc do Kielc przyjechało wiele osób z całego świata, dlatego ten turniej to równie świetna promocja miasta i regionu.
O tej promocji mówiła podczas zakończenia wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.
– To kolejna z serii znakomitych, międzynarodowych imprez, które odbyły się w Kielcach. Oczy pasjonatów bilardu były zwrócone ku stolicy Świętokrzyskiego. To doskonała okazja do promocji regionu, miasta, ale też całego kraju. Polska znów pokazała, że jest znakomitym organizatorem – powiedziała Anna Krupka.
– Czujemy dumę, że taka impreza odbywa się w Kielcach. Przyjechały najważniejsze osoby w bilardzie. Poznałem przepisy tej dyscypliny, dlatego mogę się nią w pełni emocjonować. To wspaniałe widowiska. Wywodzę się z piłki ręcznej, więc Kielce kojarzą mi się przede wszystkim ze szczypiorniakiem, ale będąc tutaj łatwo poczuć, że kochają również bilard. To znakomita okazja do promocji – podkreślił Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Marcin Krzemiński dodał, że zasięg turnieju był ogromny.
– Nasze mistrzostwa były transmitowane m.in. w Nowej Zelandii, USA, Brazylii, Chinach, Japonii i na Bliskim Wschodzie. Podczas wywiadów w tle pokazywano Kadzielnię, Pałac Biskupów czy Rynek i te obiekty zobaczyli widzowie na całym świecie. Natomiast w czołówkach pojawiały się ujęcia z filmów promujących województwo świętokrzyskie. Cieszymy się z tego, bo jako środowisko bilardowe mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego obrazu wielkiej promocji Kielc i całego regionu – powiedział Marcin Krzemiński.
Bilardziści walczyli nie tylko o medale. W puli nagród było 325 tysięcy dolarów. Jednym z patronów medialnych mistrzostw świata było Polskie Radio Kielce.