Bogoria chce odzyskać prawa miejskie. Rozpoczynają się konsultacje społeczne w tej sprawie. Wcześniej radni przyjęli stosowne uchwały.
Wójt Marcin Adamczyk powiedział, że odzyskanie praw miejskich to przede wszystkim kwestia prestiżu.
– Dla mieszkańców nic się nie zmieni, zarówno jeżeli chodzi o wysokość podatków, jak również dodatków wiejskich dla nauczycieli. To dlatego, że miejscowość jest niewielka, liczy poniżej 5 tys. mieszkańców, więc nauczyciele nie stracą tych pieniędzy – powiedział.
Wójt dodał, że po zmianie liczy na dodatkowe pieniądze wspierające rozwój małych miasteczek. Dzięki temu można byłoby przeprowadzić rewitalizację rynku w Bogorii.
Mieszkańcy, z którymi rozmawiała nasza reporterka pozytywnie podchodzą do starań o odzyskanie praw miejskich. Według nich, pojawią się dzięki temu nowe szanse na rozwój i powstanie nowych miejsc pracy, dzięki czemu młodzi ludzie nie będą musieli wyjeżdżać z Bogorii, a sama stolica gminy zmieni wygląd na lepszy poprzez modernizację rynku.
Konsultacje społeczne trwają od poniedziałku (6 lutego) do 20 marca. Swoją opinię mogą wyrazić mieszkańcy wszystkich 37 sołectw. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Gminy, poprzez portale społecznościowe oraz przy udziale sołtysów, którzy będą rozdawać, a następnie zbierać ankiety w tej sprawie. Wyniki konsultacji przeanalizuje i przedstawi specjalny zespół, który zostanie powołany przez wójta. Jeśli wola mieszkańców będzie pozytywna, to przygotowany będzie projekt uchwały o odzyskaniu praw miejskich. Na tej podstawie wójt wystąpi z wnioskiem do wojewody świętokrzyskiego.
Bogoria straciła prawa miejskie na mocy dekretu carskiego po powstaniu styczniowym, za udział mieszkańców w tym zrywie narodowym.
Bogoria straciła prawa miejskie na mocy dekretu carskiego po powstaniu styczniowym, za udział mieszkańców w tym zrywie narodowym. W całym województwie świętokrzyskim możliwość odzyskania praw miejskich utraconych z tego powodu ma w tym roku 7 samorządów. Oprócz Bogorii są to: Gowarczów, Raków, Secemin, Sobków, Tarłów i Waśniów. Wojewoda Zbigniew Koniusz wystosował do wszystkich stosowne pisma informujące o możliwości przystąpienia do procedury, ale to do poszczególnych samorządów i mieszkańców zależy jaka będzie decyzja.
– Na razie nie mamy informacji zwrotnej o tym, jakie jest zainteresowanie odzyskaniem praw miejskich, ale też takowej nie oczekiwaliśmy – powiedziała Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.
Inicjatywa odzyskania praw miejskich należy do premiera Mateusza Morawieckiego i wiąże się z przypadającą w tym roku 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Miasta, które po tej dacie utraciły status miasta na mocy dekretu carskiego, mogą teraz odzyskać swoje prawa. Pozbawianie praw miejskich było karą za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.