REPORTAŻ W RADIU KIELCE

Nieznane historie, prawdziwe przeżycia i niezwykle zwykli… bohaterowie. Dajemy głos im, dajemy głos świadkom zdarzeń. Rejestrujemy opowieści z przeszłości i czasów obecnych. W każdy ostatni czwartek miesiąca premiera reportażu w Radiu Kielce  słuchaj na 101,4 MHz o godz. 20:10 oraz na radiokielce.pl i podcasty.radiokielce.pl.

POSŁUCHAJ

Jeszcze będziemy się śmiać

19.09.2024. Głuchołazy. Krajobraz po powodzi. / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce
To nie była zwyczajna, rodzinna niedziela. Ten dzień zmienił ich życie na lata… Zabieramy Państwa do Głuchołaz na Opolszczyźnie, miasteczka, które jako pierwsze ucierpiało wskutek powodzi, i dla którego pomoc przekazali słuchacze Radia Kielce. Marlena Płaska w reportażu „Jeszcze będziemy się śmiać” opowiada o bezsilności i strachu, a także o determinacji, walce i sile.

Czermiński bęben

„Czermiński bęben” / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce
W Czermnie od 120 lat przez jedną noc w roku słychać głośne dudnienie. Ten dźwięk oznajmia Zmartwychwstanie Pańskie. Kim są bębniarze i jaką tajemnicę skrywa tamtejszy instrument? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Magdaleny Galas-Klusek.

Młynek Marysi

„Młynek Marysi”
10-letnia Marysia z Pardołowa była jednym z miliona polskich dzieci wysłanych do pracy przymusowej w Niemczech. W reportażu „Młynek Marysi” opowiada o tym, jak udało jej się pieszo po wojnie wrócić do domu w Świętokrzyskiem i jak wyglądała praca w Rzeszy. Jak młynek do kawy mógł uratować życie całej rodziny? A może miał specjalną moc? Zapraszamy do wysłuchania reportażu „Młynek Marysi” Magdaleny Galas-Klusek w realizacji Michała Pastuszki. Muzyka: Zespół Śpiewaczy Echo Łysicy.

Ten Polak

REPORTAŻ W RADIU KIELCE - Radio Kielce
„Ten Polak” – niezwykła historia o tym, jak pozornie zwyczajna miłość dwojga ludzi, którzy w świetle ówczesnego prawa nie powinni się w sobie zakochać, do dziś łączy kolejne pokolenia Niemców i Polaków. Kim był Polak, któremu w bawarskiej wiosce postawiono pomnik? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Marleny Płaskiej.

Piętno

REPORTAŻ W RADIU KIELCE - Radio Kielce
12-letnia dziewczynka podstępem zaciągnięta przez księdza na plebanię traumatycznie doświadczyła molestowania przez duchownego. Przez lata nie mówiła o tym nikomu. Aż w końcu, po kilkunastu latach, nie mogąc poradzić sobie z dramatycznymi wspomnieniami, próbowała popełnić samobójstwo. Czy to przejmujące doświadczenie będzie towarzyszyło jej przez całe życie? Czy przyjdzie czas kiedy zapomni o krzywdzie, która spotkała ją od osoby, której tak bardzo ufała? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Pawła Klepki.

Kwatera Komendanta

REPORTAŻ W RADIU KIELCE - Radio Kielce
Izba Pamięci „Ponurego” i „Topoli” w Janowicach zniknęła, a i dom rodzinny Komendanta jest zagrożony. Tak naprawdę ten drewniany, prawie stuletni, dom w Janowicach pojawił się w świadomości wielu tysięcy ludzi w czerwcu 1988 roku, podczas pogrzebu mjr. Jana „Ponurego”. To wówczas szczątki Komendanta poległego pod Jewłaszami na Nowogródczyznie 16 czerwca 1944 roku powróciły w rodzinne progi. Witały go tłumy, a przez całą noc przed pogrzebem w maleńkiej izdebce czuwała przy nim warta honorowa. To z tego domu wyszedł do Nagorzyc kondukt pogrzebowy, który przez Michniów, Wykus i Rataje, trzeciego dnia dotarł do opactwa Cystersów w Wąchocku, gdzie „Ponury” spoczął w krypcie. Już wtedy Józef Piwnik ps. „Topola” zbierał rozmaite związane z bratem pamiątki, a potem nad gankiem pojawił się napis „KWATERA MJR PONUREGO”. Komendant został patronem janowickiej szkoły, a pamiątek wciąż przybywało. Przynosili je nie tylko żołnierze „Ponurego” i „Nurta” goszczący u „Topoli”: Marian Świderski ps. „Dzik”, Zdzisław Rachtan ps. „Halny” czy Edmund Rachtan ps. „Kaktus”, ale i wielu innych. Z czasem malutka izdebka stała się Izbą Pamięci. Powstały gabloty i dopóki żyli mieszkańcy domu nr 30 w Janowicach także odwiedzający Izbę turyści zostawiali tam proporczyki i inne przedmioty na znak, że tu byli. Po śmierci Józefa Piwnika i pani Guci rodzinny dom Piwników został zamknięty. Pamiątki zgromadzone w Izbie Pamięci rozpierzchły się po świecie. Przed domem, w samym środku Janowic, znajduje się jeszcze głaz z metalową tablicą podającą krótką biografię Jana Piwnika. Kiedyś to miejsce tętniło życiem, a dziś… Zapraszamy do wysłuchania reportażu „Kwatera Komendanta” autorstwa Magdaleny Smożewskiej-Wójcikiewicz w realizacji Tomasza Tamborskiego.

Wspominamy Bohdana Gumowskiego

Wspominamy Bohdana Gumowskiego
Zmarłego w kwietniu 2020 roku wieloletniego lektora i dziennikarza Radia Kielce, autora i reżysera słuchowisk radiowych, reportażystę wspominają przyjaciele i współpracownicy radiowca: profesor Stanisław Góźdź, doktor Cezary Jastrzębski, Andrzej Maćkowski, Czesław Dudzik oraz Tomasz Tamborski, który także reportaż zrealizował.

SPREAKER PODCASTS

APPLE PODCASTS

YOUTUBE PODCASTS

SPOTIFY PODCASTS

PORTALE RADIA KIELCE

RADIO KIELCE - PODCASTY
WIELKA LITERATURA ONLINE
PROJEKTPRACA.EU
FOLK RADIO
Polacy ratujący Żydów
ZOOM NA WIEŚ
RADIO KIELCE - PODCASTY
WIELKA LITERATURA ONLINE