Przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii powstanie Centrum Badań Molekularnych. To jednostka, która ma wykorzystywać terapię CAR-T, czyli najnowocześniejszą metodę walki z nowotworami.
– Chodzi o genetycznie zmodyfikowane komórki przeznaczone dla konkretnego pacjenta. Specjaliści z ŚCO będą produkowali ten „żywy lek” podawany chorym na różne nowotwory – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO. – Jesteśmy świadkami bardzo dynamicznego rozwoju terapii onkologicznej. To, co jeszcze kilka lat temu określane było mianem science fiction, dzisiaj staje się faktem. Jestem dumny, że w Świętokrzyskim Centrum Onkologii są zespoły osób, które potrafią sprostać tym wyzwaniom. Musimy posługiwać się inżynierią genetyczną – dodał prof. Stanisław Góźdź.
Terapia CAR-T od kilku lat stosowana jest już na świecie, ale jest niezwykle droga. Jej zastosowanie może kosztować nawet 2 mln zł. Natomiast dzięki polskim naukowcom, w tym ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, jej koszty zmniejszą się nawet 10-krotnie.
Terapia będzie miała zastosowanie u pacjentów z niektórymi typami białaczek, chorych na nowotwory mózgu, trzustki, zaawansowanego raka jelita grubego, czy raka jajnika.
Prof. Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, wyjaśnia, że terapia CAR-T polega na pobraniu od pacjenta jego własnych limfocytów, czyli komórek układu odpornościowego, a później są one modyfikowane metodami inżynierii genetycznej.
– Przy pomocy specjalnego nośnika, wektora wirusowego, wyposaża się je w informację genetyczną, na podstawie której, na limfocycie będą produkowane receptory rozpoznające komórki nowotworowe. Tak uzbrojone limfocyty namnaża się i podaje z powrotem choremu, aby zidentyfikowały i zniszczyły komórki nowotworu złośliwego. Pracujemy w projekcie ogólnopolskim, gdzie odpowiadamy właśnie za wytworzenie przenośnika tego fragmentu genu – dodał prof. Artur Kowalik.
Koszt budowy i wyposażenia Centrum Badań Molekularnych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wyniesie około 150 mln zł. Powstanie jednym z istniejących budynków ŚCO. Na potrzeby Centrum Badań Molekularnych na tym budynku dobudowane zostaną dwa piętra.
Pierwsi pacjenci w Świętokrzyskim Centrum Onkologii mogliby być leczeni terapią CAR-T dopiero za kilka lat.