Głosy mieszkańców zdecydują, czy gmina Tarłów będzie się starała o odzyskanie praw miejskich. Miejscowość otrzymała prawa miejskie na podstawie przywileju wydanego przez króla Zygmunta Augusta w Piotrkowie w 1569 roku. Utraciła prawa miejskie na mocy ukazu carskiego. Teraz pojawiła się szansa na ich odzyskanie.
Tomasz Kamiński, wójt gminy Tarłów, przyznaje, że w procesie starania się o odzyskanie praw miejskich najważniejszy jest głos mieszkańców.
– Jako wójt, a także jako radni, jesteśmy jak najbardziej za przywróceniem praw miejskich gminie Tarłów. Natomiast w najbliższym czasie będą prowadzone konsultacje z mieszkańcami. Musimy dotrzeć do każdego, tak aby mieszkańcy byli świadomi tego co się łączy z nadaniem praw miejskich – tłumaczy wójt.
Jednocześnie Tomasz Kamiński przypomina, że status miasta nie ma wpływu na wysokość podatków. O nich w każdym samorządzie decydują radni.
– Chcemy mieszkańcom przedstawić pozytywne strony odzyskania praw miejskich. Wytłumaczyć, jakie korzyści możliwości mogą się pojawić. Chcemy, aby to było odebrane pozytywnie, a nie że na siłę uszczęśliwiamy mieszkańców – dodaje wójt.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wysłał pisma do siedmiu gmin z regionu, zachęcając je do podjęcia starań o odzyskanie praw miejskich. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki, w związku ze 160. rocznicą powstania styczniowego, wystąpił z inicjatywą, aby miejscowości, które po tym czynie zbrojnym utraciły prawa miejskie, miały szansę odzyskania statusu miasta.
Władze carskie ukazem z dnia 1 czerwca 1869 roku pozbawiły praw miejskich 338 miasteczek z ogólnej liczby 452 miast Królestwa Polskiego.