Gmina Gowarczów będzie ubiegać się o przywrócenie praw miejskich. To jedna z miejscowości ukaranych odebraniem statusu miasta za pomoc powstańcom styczniowym.
Mieszkańcy Gowarczowa są podzieleni w tej kwestii. Część z nich obawia się podniesienia opłat za śmieci czy wodę. – Trudno powiedzieć, czy Gowarczów powinien zostać miastem. Może to się wiązać ze wzrostem wszystkich opłat – obawia się mieszkanka Gowarczowa. – Sam pomysł nie jest zły, zawsze to jakaś zmiana. Może by się coś poprawiło, ale jeżeli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych, to przede wszystkim władze gminy muszą być operatywne. Drugorzędną kwestią jest status miasta czy wsi – dodaje pan Grzegorz.
Wójt Stanisław Pacocha informuje, że gmina będzie zabiegała o przywrócenie rangi miasta. Jak przypomina, Gowarczów ma bogatą historię i uzyskał prawa miejskie przed Końskimi. Przyznaje jednak, że ostateczny głos należy do mieszkańców, dlatego zorganizowane zostanie spotkanie z mieszkańcami, aby przybliżyć im korzyści płynące z przekształcenia Gowarczowa w miasto.
– Mieszkańcy mają różne obawy, jednak ja mogę zadeklarować, że żadne opłaty nie wzrosną w związku z przekształceniem gminy wiejskiej w miejską. O wysokości podatków decyduje rada gminy. Ponadto będziemy mogli zabiegać o dofinansowania do obszarów wiejskich i miejskich. Ja tu widzę same zalety – zapewnia wójt Gowarczowa.
Spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 16 lutego o godzinie 15.00 w Szkole Podstawowej. Gowarczów uzyskał prawa miejskie w 1430 roku, a pozbawiony ich został w 1869 roku po Powstaniu Styczniowym.