W województwie świętokrzyskim regularnie rośnie liczba zgłoszeń na numer alarmowy 112. W 2019 Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach odebrało ponad 483 tys. połączeń, podczas gdy w 2022 roku już 650 tys.
Jak podkreśla Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, numer alarmowy 112 skupia w sobie cały system bezpieczeństwa obywateli.
– Dzwoniąc pod numer 112 mamy gwarancję uzyskania szybkiej i profesjonalnej odpowiedzi na nasze wołanie o pomoc. W skali naszego województwa, w 2022 roku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach przyjęło 650 tys. zgłoszeń. To jest bardzo dużo. Numer 112 w naszym regionie obsługuje 46 osób przez siedem dni w tygodniu. Przypominam, że ten numer jest czynny całą dobę – dodał Zbigniew Koniusz.
W całym kraju jest 17 dyspozytorni, które obsługują numer alarmowy 112. Ta w Kielcach działa od czerwca 2012 roku i obsługuje zgłoszenia nie tylko z terenu województwa świętokrzyskiego, ale w razie potrzeby, także z innych rejonów Polski. Czas oczekiwania na odebranie zgłoszenia wynosi nieco ponad 10 sekund, z czego 6 sekund to głosowa zapowiedź.
Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach przyznaje, że spektrum spraw zgłaszanych pod numer alarmowy 112 jest szerokie.
– To są interwencje, które dotyczą m.in. wszelkiego rodzaju kradzieży, kradzieży z włamaniem, stosowania przemocy, agresji. To są również interwencje dotyczące osób, które są pod wpływem alkoholu, narkotyków, czyli takich zdarzeń, które kwalifikowane są jako wykroczenia oraz przestępstwa. Takie zakwalifikowane wstępnie przez pracownika Centrum Powiadamia Ratunkowego w Kielcach są nam przekazywane – dodał Jarosław Kaleta.
Pod numer alarmowy 112 dzwonią także osoby potrzebujące pomocy medycznej, w związku ze zdarzeniami drogowymi, czy pożarami. W ubiegłym roku 55 proc. telefonów pod numer 112 było zgłoszeniami fałszywymi bądź niepotrzebnymi.
Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego, który przypada 11 lutego odbyły się dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Podczas uroczystości, wojewoda Zbigniew Koniusz uhonorował statuetkami operatorów Centrum Powiadamia Ratunkowego w Kielcach.
Odbyły się również warsztaty dla seniorów, podczas których policjanci przedstawili metody zapobiegania oszustwom metodą „na wnuczka” oraz zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z kolei przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej omówili zagrożenia wynikające z zatrucia tlenkiem węgla i korzyści płynące z montażu czujników czadu.