W Nowej Słupi i na Świętym Krzyżu odsłonięto „Drogę Pamięci” upamiętniającą bohaterów Powstania Styczniowego. Nietypowy pomnik, będący także ścieżką edukacyjną, przypomina wydarzenia sprzed 160 lat.
Tworzy go siedem kamiennych tablic usytuowanych w różnych miejscach, między innymi na Rynku w Nowej Słupi, tamtejszym cmentarzu, ale także przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz kopcu księcia Adama Czartoryskiego na Świętym Krzyżu. Każda z tablic nawiązuje do wydarzeń, jakie miały miejsce w okresie trwania zrywu niepodległościowego z lat 1863-64.
Budowę pomnika wspierał poseł Andrzej Kryj z Prawa i Sprawiedliwości, który zaznacza, że ziemia świętokrzyska odegrała ważną rolę w czasie Powstania Styczniowego oraz w okresie poprzedzającym insurekcję.
– Ten zryw narodowo-niepodległościowy rozpoczął się w Polsce już w 1861 roku od manifestacji patriotycznych. Mieliśmy między innymi ogromną manifestację połączoną z odpustem na Świętym Krzyżu. Następnie w okresie prowadzenia działań zbrojnych zarówno Nowa Słupia, jak i Święty Krzyż wpisały się w szlak walk powstańczych, który na Kielecczyźnie rozciągał się od Wąchocka, przez Bodzentyn aż po Staszów. „Droga Pamięci” upamiętnia te wydarzenia, w tym m.in. pobyt wojsk Mariana Langiewicza w Nowej Słupi, czy obronę klasztoru na Św. Krzyżu – mówi.
Andrzej Kryj ocenia, że odsłonięty dziś pomnik wpisuje się w edukację patriotyczną i historyczną oraz przyczyni się do wzbogacenia oferty turystycznej Nowej Słupi.
Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi podkreśla, że „Droga Pamięci” to niezwykłe upamiętnienie heroicznego zrywu niepodległościowego, jakim było Powstanie Styczniowe.
– Nowa Słupia jest mocno historycznie związana z wydarzeniami sprzed 160 lat. Stoczono tutaj m.in. bitwę pod Skałką, stacjonowały tu wojska Langiewicza i powstańców. Sam Święty Krzyż jako miejsce będące ostoją patriotyzmu również jest mocno związany z działalnością powstańców. Dlatego uważam, że „Droga Pamięci” jest kolejnym elementem przypominającym i edukującym o historii naszej małej ojczyzny – ocenia.
Anna Zyzman, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi, które było jednym z inicjatorów stworzenia pomnika informuje, że pomysł na utworzenie „Drogi Pamięci” zrodził się już w 2017 roku. – To bardzo ważne wydarzenie dla całej gminnej społeczności. Chcemy pielęgnować pamięć o wydarzeniach, które przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Tego typu upamiętnienia są także świadectwem i lekcją dla przyszłych pokoleń – dodaje.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od spotkania w urzędzie miasta i gminy. Wręczono odznaczenia nadawane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka. Medalami Pro Partia odznaczeni zostali: burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi Anna Zyzman oraz Zbigniew Pękala, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej.
Zwieńczeniem uroczystości będzie msza święta, w intencji Ojczyzny w bazylice na Świętym Krzyżu, o godzinie 12.00
Inicjatorami powstania Pomnika – Droga Pamięci Zrywu Narodowowyzwoleńczego Nowa Słupia – Święty Krzyż 1861-1863 są: Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej oraz poseł Andrzej Kryj. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.