Władze Kielc nadal nie podjęły decyzji w sprawie dawnej siedziby Biura Wystaw Artystycznych. Obiekt od prawie 10 lat stoi pusty.
W marcu ubiegłego roku rada miasta przyjęła nowy plan zagospodarowanie przestrzennego dla działki, na której stoi budynek. Zgodnie z zapisami uchwały wybudowany w latach 70 XX w. obiekt ma być częściowo wyburzony ponieważ niespełniania współczesnych standardów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jednak dotychczas nie podjęto w tej sprawie decyzji.
Rzecznik prezydenta Kielc, Marcin Januchta podkreśla, że część budowli znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków. Mowa tu o piwnicach oraz północnej części parteru, które są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa świętokrzyskiego.
– Miasto w związku z tą nieruchomością miało kilka pomysłów. Była to dzierżawa, przekazanie w użytkowanie wieczyste lub sprzedaż. Prezydent nie podjął finalnej decyzji w sprawie przyszłości tego obiektu. Obecnie najbardziej prawdopodobna jest sprzedaż budynku. Nie oznacza to jednak, że nieruchomość zostanie faktycznie sprzedana. Na razie nie jest także przesądzone czy decyzja w sprawie tej nieruchomości zapadnie w tym roku – mówi.
Zdaniem radnego Zdzisława Łakomca z klubu Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem przewodniczącego komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami brak realizacji zapowiadanych przez miasto planów związanych ze sprzedażą budynku to niepotrzebna zwłoka.
– Ratusz zapowiedział, że działka, na której znajduje się galeria zostanie sprzedana. Oczywistym jest, że nieruchomość zostałaby wykorzystana na cele komercyjne. Nowy inwestor w miejscu starego obiektu mógłby wybudować nowy. Ten z kolei dałby impuls do powstania rozwoju działalności handlowej, gastronomicznej czy rozrywkowej. Takie funkcje śródmiejskie teren ten ma spełniać – podkreśla.
Radny dodaje, że podobnych budowli na terenie Kielc jest o wiele więcej. Jednak to w jaki sposób są one zarządzane pozostawia wiele do życzenia.
– Od momentu przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym stoi budynek dawnego BWA nic się nie dzieje. Można nawet stwierdzić, że dokument ten jest „martwy”. Trudno to inaczej określić jeśli jego zapisy nie są tak długo realizowane. Szkoda tego czasu, który upłynął, tym bardziej, że nadal nie wiemy nic o przyszłości tego miejsca – komentuje.
Budynek po BWA do września tego roku ma być wykorzystywany jako zaplecze dla pracowników prowadzących remont Teatru Stefana Żeromskiego. W związku z tym dochody z wynajęcia ponad 56 tysięcy złotych pokrywają jego utrzymanie ponad 17 tys. zł.
Dawne Biuro Wystaw Artystycznych stanowi pozostałość XIX wiecznej zabudowy Kielc, z zachowanymi piwnicami, sklepionymi kolebkowo. Zgodnie z obecną koncepcją zagospodarowania piwnice mają pełnić funkcję kulturalno-wystawienniczą albo gastronomiczną. Z kolei powyżej mają znajdować się lokale usługowe i mieszkalne.