Upamiętnienie 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową rozpocznie w stolicy Świętokrzyskiego cykl imprez przypominających o wydarzeniach, związanych z II wojną światową. Ich organizatorem jest kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
We wtorek, 14 lutego, o godz. 12.00 na Skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędą się uroczystości związane z powstaniem Armii Krajowej. Dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, że spotkanie ma na celu przypomnienie tradycji, z której ciągle czerpiemy, związanej z odwagą, bohaterstwem oraz z walką o niepodległość, swobody demokratyczne i integralność naszego terytorium.
– Był to fenomen na skalę europejską. Gdyby sytuacja potoczyła się normalnie, w odradzającej się Polsce, Armia Krajowa stałaby się normalnymi oddziałami Wojska Polskiego. Jednak stało się inaczej. My chcemy podkreślić, że Armia Krajowa, to było Wojsko Polskie w konspiracji. To żołnierze, którzy byli z nadania naczelnego wodza, z nadania Rządu na Uchodźctwie, który najpierw miał swoją siedzibę w Paryżu, a potem w Londynie, i był pełnoprawnym rządem, z którym liczono się w Europie, z którym zawierano umowy – podkreśla.
Do udziału w wydarzeniu zapraszają też: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, prezydent Kielc, kuratorium oświaty w Kielcach, Garnizon Kielce oraz 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.
W uroczystościach wezmą udział także uczniowie kieleckich szkół, którym patronuje Armia Krajowa lub żołnierze z nią związani. Jak dodaje naczelnik, obchodom będzie towarzyszyć gra miejska.
– Jest to bardzo lubiany przez młodzież sposób na poznawanie historii. Odbędzie się pod hasłem „Z miłości do Polski. Armia Krajowa”. Młodzież zapozna się z historią, a także odwiedzi miejsca, które na Kielecczyźnie są związane z dziejami Armii Krajowej – wyjaśnia.
Kielecka delegatura IPN zaprasza również do udziału w debacie pod tytułem: Na szlaku „Jędrusiów”, drogami żołnierzy „Ponurego”. Zaplanowano ją na piątek (17 lutego) na godz. 17.00, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”.
Dr Dorota Koczwańska-Kalita zauważa, że jest to temat bardzo regionalny, związany z ziemią świętokrzyską.
– Działały tu: oddział partyzancki „Jędrusie” i Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponury”. Jakimi metodami się posługiwali, jakie były ich relacje, ale też jakie były spektakularne akcje tych żołnierzy – o tym będziemy opowiadać – zapowiada.
Do tematu wojny będzie też nawiązywać kolejna, zaplanowana na 6 marca debata: „Rekompensata czy sprawiedliwość? Reparacje wojenne od Niemiec dla Polski”.
– Będziemy mówić o różnych aspektach tych reparacji: o stratach wojennych, ale też dlaczego dopiero po 80 latach o nie występujemy. Będziemy się zastanawiać, czy jest to rekompensata czy sprawiedliwość dziejowa – tłumaczy.
Wydarzenie odbędzie się w „Przystanku Historia”. Przygotowują je: kielecka delegatura IPN, Fundacja im. Stefana Artwińskiego, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Szczegóły tych działań, ale także aktualności związane z działalnością Delegatury IPN w Kielcach, relacje, fotoreportaże, publikacje kieleckich naukowców, jak również informacje o działaniach edukacyjnych można znaleźć na nowym portalu internetowym, który został uruchomiony pod adresem kieleckiej delegatury IPN. Delegatura ma także profile na Facebooku, Instagramie oraz YouTube.