– Konstytucja z 1997 roku wymaga zmiany – stwierdził w Kielcach dr habilitowany Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji. Gość poniedziałkowego (13 lutego) spotkania Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej podkreślił, że zwyczajowo w polskim prawie konstytucyjnym przyjmowano rewizję ustawy zasadniczej po 25 latach.
– Wiele wskazuje, że obecna ustawa również mogłaby taką zmianę przejść. Między innymi w zakresie relacji pomiędzy władzami: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Również kwestie głowy państwa i jego relacji z rządem i parlamentem, to zagadnienia, które mogłyby zostać na nowo przemyślane i napisane lepiej. Po to, aby państwo mogło jeszcze sprawniej funkcjonować – dodał.
W trakcie spotkania w Wojewódzkim Domu Kultury szef Rządowego Centrum Legislacji wygłosił prelekcję zatytułowaną „Meandry Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 roku”. Ekspert ocenił, że wciąż obowiązująca ustawa zasadnicza nie jest dokumentem idealnym.
– Paradoksem III RP i konstytucji z 1997 roku jest to, że została tak naprawdę przygotowana pod kierunkiem osób, które pełniły istotne role i funkcje w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Aleksander Kwaśniewski był przewodniczącym komisji konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, a kiedy został prezydentem, tę funkcję objął Włodzimierz Cimoszewicz. Między innymi te osoby, dzięki tej konstytucji stały się ojcami ustroju demokratycznego. Ludzie, którzy osiem lat wcześniej byli przedstawicielami reżimu komunistycznego stali się ojcami polskiego ustroju demokratycznego i do dziś bronią praworządności – zaznaczył.
Krzysztof Szczucki podkreślił, że w jego opinii nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, jest zgodna z konstytucją. Jak dodał, prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swojej prerogatywy, dlatego aby rozwiać swoje wątpliwości skierował tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
– Jestem spokojny, czekamy na rozstrzygniecie Trybunału Konstytucyjnego. W moim przekonaniu nie ma żadnego argumentu prawnego, który przesądzałby o jej niezgodności z konstytucją, zarówno pod względem przeniesienia spraw dyscyplinarnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jak również w przypadku testu niezależności sędziego – ocenił.
Gospodarz Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że konstytucja jest aktem prawa, który powinien mieć szczególne znaczenie dla każdego obywatela, jak i samorządowca.
– To podstawowy akt prawny, w oparciu o który funkcjonuje całe państwo, w tym także samorządy, dlatego warto na pewne niuanse zwrócić uwagę. To spotkanie właśnie temu służy. Często zdarza się tak, że samorządowcy zapominają, iż podlegają ustawie zasadniczej, z której wynika dla nich wiele praw, ale również i obowiązków – dodał.
W spotkaniu Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej wzięli udział m.in. wojewoda Zbigniew Koniusz, wicewojewoda Rafał Nowak, marszałek Andrzej Bętkowski, przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś, a także kilkudziesięciu samorządowców z województwa świętokrzyskiego.