Uroczystości żałobne założyciela świętokrzyskiej Solidarności Mirosława Domińczyka odbędą się w piątek (17 lutego) w Kielcach. Rozpoczną się mszą świętą o godzinie 12 w bazylice katedralnej.
Mirosław Domińczyk w sierpniu 1980 roku był uczestnikiem strajku w Stoczni Gdańskiej, współpracownikiem amerykańskich związków zawodowych, a także organizatorem wsparcia dla podziemnej „Solidarności” w stanie wojennym. Aktywną działalność opozycyjną prowadził od lat 70-tych minionego wieku. W latach 1981-1983 był internowany i uwięziony w zakładach karnych w Kielcach, Rzeszowie i Nowym Łupkowie.
W 1983 roku, po zwolnieniu z internowania, Mirosław Domińczyk wyemigrował z rodziną do USA. W latach 1983-1990 współpracował między innymi z największą centralą związków zawodowych w USA organizując pomoc dla podziemia w Polsce. W grudniu 1983 roku – wraz z Ireną Lasotą, Leszkiem Waliszewskim i Janem Nowakiem-Jeziorańskim – był członkiem polskiej delegacji do prezydenta Ronalda Reagana. Po 1989 roku wspierał tworzenie struktur wolnych związków zawodowych w krajach byłego bloku komunistycznego. Do Polski wrócił w 2004 roku. Został odznaczony Krzyżem Solidarności Walczącej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu odrodzenia Polski.
Jak informowało Radio Kielce, Mirosław Domińczyk zmarł 8 lutego w wieku 69 lat. Uroczystości żałobne założyciela świętokrzyskiej Solidarności odbędą się w piątek (17 lutego) o godzinie 12.00 mszą świętą w bazylice katedralnej. Mirosław Domińczyk zostanie pochowany na cmentarzu w podkieleckiej Cedzynie.
Wspomnienia o założycielu i działaczu Solidarności w środę (15 lutego) po godzinie 20 w programie „Niebezpieczne związki” na antenie Radia Kielce.