50 kół gospodyń wiejskich bierze udział w spotkaniu, które trwa w Targach Kielce. Jego celem jest integracja, wymiana doświadczeń, a także wiedzy.
Renata Janik informuje, że najstarsze koło biorące udział w spotkaniu działa już od ponad 50 lat, a najmłodsze od roku.
– To jest wymiana doświadczeń, łączenie swojej wiedzy i realizacja wspólnych projektów w przyszłości. Panie z kół gospodyń wiejskich są animatorkami życia społecznego w swoich małych ojczyznach, w gminach. Promują nasz region nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale również ze swoją twórczością wyjeżdżają za granicę – przyznała Renata Janik.
W spotkaniu biorą udział m.in. panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Serbinowianki” w gminy Mniów. Jak przyznaje Irena Kotwica, przewodnicząca koła, takie spotkania to również możliwość podpatrzenia twórczości innych kół.
– Wymieniamy się przepisami na różne potrawy. Motywem przewodnim w naszej twórczości jest las, ponieważ nasza miejscowość dookoła otoczona jest lasem. Wykonujemy więc głównie stroiki na różne święta i okoliczności. Często też wyjeżdżamy do innych miast, by się integrować, ale nie obca nam jest również kuchnia. Najczęściej przygotowujemy zalewajkę, pierogi i ciasta – dodała Irena Kotwica.
W spotkaniu wzięła udział również Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki. Jak przypomniała, od miesiąca działa strona internetowa przeznaczona dla kół gospodyń wiejskich.
– To strona Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich, której założenie zainaugurowałam miesiąc temu. Wierzę, że ten portal będzie rozwijał się dynamicznie. To jest na pewno także element wsparcia dla kół gospodyń wiejskich. Jestem przekonana, że zarówno ten portal, jak i związek będzie pewnego rodzaju formą wymiany doświadczeń – dodała Anna Krupka.
Koła gospodyń wiejskich to doskonali liderzy współczesnych środowisk nie tylko tych czysto wiejskich, ale też tych w gminach miejsko-wiejskich, przyznał senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Kół gospodyń wiejskich przybywa, dlatego że żyjemy coraz dłużej i jesteśmy bardziej aktywni. Chcemy dorosłe lata spędzać jak najbardziej aktywnie, jak najbardziej w grupie, integrując się i dając też coś z siebie. Dzisiejsze spotkanie jest także po to, by podziękować liderom tych kół gospodyń wiejskich, ale też zobaczyć jak dużo w naszym regionie jest takich organizacji i jak one zmieniają naszą rzeczywistość – dodał Krzysztof Słoń.
Kolejne spotkanie kół gospodyń wiejskich z naszego regionu odbędzie się w przyszłym roku.
Organizatorem spotkania był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.