Przenosiny kolejnego obiektu, zorganizowanie 12 dużych imprez plenerowych, a także jubileusz 80-lecia pacyfikacji Michniowa. To tylko wybrane plany Muzeum Wsi Kieleckiej na ten rok. Przed instytucją pracowity czas.
Najbliższe miesiące w skansenie upłyną pod znakiem dużej, historycznej produkcji. W sąsiedztwie skansenu w Tokarni już stanęły kontenery ekipy filmowej. Jak podkreśla Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, będzie to największy plan zdjęciowy w skansenie.
– Dotychczas zdjęcia trwały 4-5 dni, teraz, z przerwami, potrwają do czerwca. Główne ujęcia powstaną na terenie skansenu, ponieważ obiekt odpowiada charakterowi epoki, którą przedstawia film – wyjaśnia.
Szczegóły tej produkcji wciąż są owiane tajemnicą.
Skansen z prądem
Z myślą o ekipach filmowych, ale także o organizacji wydarzeń plenerowych i zabezpieczeniu obiektów prowadzony jest projekt budowy sieci energetycznej w skansenie. Jak podkreśla Małgorzata Rudnicka, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, to zadanie wymagało realizacji od wielu lat.
– Ta moc energetyczna zostanie zwiększana, będzie stabilna, bez konieczności korzystania z dodatkowych urządzeń. Dodatkowo prąd zostanie dostarczony do obiektów, które nie miały takiego zasilania. W ramach tego projektu, zrealizowane zostały również zadania związane z przebudową sieci hydrantów, co ma zwiększyć ochronę zabytków na terenie skansenu – dodaje.
Małgorzata Rudnicka zaznacza, że samorząd regionu regularnie wspiera Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Ogólna kwota środków celowych przeznaczonych w roku ubiegłym przez samorząd województwa na różne działania i inwestycyjne konserwatorskie, remontowo-budowlane, jak również działania miękkie, dotyczące popularyzowania dziedzictwa kulturowego, to kwota około 2 mln zł – wylicza.
Dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego zwraca uwagę, że jest to znacząca suma, ale jej wartość rośnie w powiązaniu ze środkami pozyskanymi przez Muzeum Wsi Kieleckiej z różnych projektów, m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak zapowiada Tadeusz Sikora, także w tym roku instytucja chce pozyskać wsparcie z zewnątrz.
– Muzeum złożyło 10 wniosków o dofinansowanie ministerstwa kultury w różnych dziedzinach, ale także do Narodowego Centrum Kultury czy Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. Na razie mamy rozstrzygnięty jeden wniosek badawczy, dotyczący wojennych strat w kościele katolickim na terenie diecezji sandomierskiej. W ubiegłym roku zakończyliśmy projekt „Badanie strat wojennych w diecezji kieleckiej” – informuje.
Dzięki wsparciu z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, ale też z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego udało się pozyskać i przenieść do skansenu budynek „Kałamarzyka”. W tym roku ma już stanąć w przestrzeni skansenu.
Natomiast dopiero rozpoczną się prace związane z przeniesieniem kolejnego obiektu – kapliczki z Dymin. Muzeum Wsi Kieleckiej stało się już jej właścicielem.
12 dużych imprez plenerowych
Skansen niezmiennie będzie także miejscem imprez. Zaplanowano 12 dużych wydarzeń plenerowych. Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej zapowiada, że trzy pierwsze odbędą się już w maju.
– Będzie to Świętokrzyski Festiwal Smaków, który potrwa dwa dni (rozpocznie się już 30 kwietnia). Mamy nadzieję, że odwiedzą nas państwo tak licznie, jak w ubiegłym roku. Będą pyszności, ponieważ 30 kwietnia odbędzie się konkurs kulinarny. Pozwolę sobie już zdradzić jego temat. To będzie „Majówkowa biesiada” – bardzo otwarty i tak naprawdę wszystko się w nim mieści – zauważa.
W maju odbędą się jeszcze dwa duże plenerowe wydarzenia. 14 maja zaplanowano kolejny finał konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, natomiast 28 maja „Jarmark agroturystyczny”, którego gwiazdą będzie zespół Piękni i Młodzi.
Z kolei w czerwcu Park Etnograficzny w Tokarni będzie gościł 2. Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury”, którego inicjatorem było Polskie Radio Kielce.
– To wydarzenie u nas będzie miało miejsce 18 czerwca. Ubiegłoroczna edycja była znakomita. Kultura ludowa z całego kraju w pigułce, ponieważ była prezentowana nie tylko muzyka, ale także sztuka, rękodzieło – podkreśla Beata Ryń.
Imprezy powrócą jesienią, a w wakacje odbywać się będą rodzinne „Niedziele w skansenie”.
Ważna rocznica w Michniowie
Wiele będzie się działo także w innych oddziałach Muzeum Wsi Kieleckiej. W tym roku szczególna uwaga będzie zwrócona na Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Małgorzata Rudnicka przypomina, że w tym roku mija 80 lat od pacyfikacji wsi Michniów.
– Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski powołał specjalny komitet, który składa się z przedstawicieli różnych instytucji z Kielc i regionu. Pierwsze działanie to konkurs ogłoszony na internetowej stronie Instytutu Pamięci Narodowej „A kiedy przyjdą podpalić dom – represje wobec mieszkańców Kielecczyzny w czasie II wojny światowej”. Przewidziano kilka konkursów, będą występy artystyczne – koncert, spektakle, konferencja naukowa, a także szereg wystaw – wymienia.
Szczegółowy program obchodów rocznicy poznamy wkrótce.