Były konkursy i msza święta w intencji żołnierzy podziemia – w taki sposób we wtorek, 14 lutego, w Łopusznie uczczono 81. rocznicę powstania Armii Krajowej. Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Skała”.
Jego prezes Mariusz Brelski wyjaśnił, że adresatem uroczystości byli przede wszystkim młodzi ludzie.
– Staramy się zorganizować kilka różnych, ciekawych wydarzeń, przeznaczonych głównie dla młodzieży, dla której 14 lutego to przede wszystkim Walentynki. Nie jest łatwo mówić o historii w taki dzień, ale szukamy sposobów na to, by pokazać, że podczas okupacji niemieckiej też kwitło życie, miłość, a młodzi ludzie oddawali życie w walce za ojczyznę. Stąd również nazwa obchodów: „zAKochaj się w AK” – podkreślił.
Zdaniem Angeliki Janus, wiceprzewodniczącej Świętokrzyskiego Związku KGW, program wydarzenia angażował uczestników w różnym wieku. Znalazły się w nim: konkurs wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach, konkurs plastyczny oraz quiz wiedzy dla wszystkich z nagrodami, publikowany na stronie organizatora.
Organizację łopuszańskich obchodów 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową chwalił starosta kielecki, Mirosław Gębski. – W tym roku wpłynęło ponad 40 prac plastycznych, wykonanych różną techniką, a 15 nastolatków w konkursie wiedzy zmagało z datami i wydarzeniami dotyczącymi największej podziemnej armii podczas II wojny światowej. Cieszy, że organizacje pozarządowe takie jak Związek KGW Powiatu Kieleckiego czy Stowarzyszenie „Skała”, znajdują sposób na to, by zachęcić młodzież do udziału w inicjatywach propagujących historię, kreujących postawy patriotyczne – podkreślił.
Zwieńczeniem uroczystości było nabożeństwo w intencji żołnierzy AK w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie, odprawione przez ks. kan. Karola Stacha oraz ks. mgr. Krzysztofa Patrzałka. Po mszy świętej mieszkańcy Łopuszna, członkowie organizacji pozarządowych, młodzież szkolna i przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej na budynku internatu Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, gdzie podczas okupacji hitlerowskiej mieściła się siedziba posterunku żandarmerii niemieckiej. Apel Pamięci odczytał dyrektor Szkoły Podstawowej w Wólce, Andrzej Rudziński.
Patronat nad obchodami objęli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, starosta kielecki Mirosław Gębski oraz minister Jan Kasprzyk – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.