Na dziesięciu rektorów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, trzech było związanych z Instytutem Biologii. To jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych jednostek kieleckiej uczelni. We wrześniu tego roku, instytut będzie obchodził 50-lecie istnienia.
Profesor Grażyna Świderska-Kołacz, była wieloletnia dyrektor jednostki mówi, że z tej okazji biolodzy apelują do absolwentów o podzielenie się zdjęciami i ciekawymi historiami z czasu studiów. Jak podkreśla, rozpoczęcie kształcenia biologów 50 lat temu, było podyktowane dobrem naszego regionu – brakowało nauczycieli oraz specjalistów z dziedziny ochrony przyrody. Władze Wyższej Szkoły Nauczycielskiej, bo taką nazwę kielecka uczelnia nosiła pół wieku temu, powierzyły organizację Zakładu Biologii, później przemianowanemu na instytut, doktorowi habilitowanemu Janowi Jerzemu Stanisławskiemu. Profesor Grażyna Świderska-Kołacz mówi, że początki nie były łatwe.
– Początki instytutu to jest słynny barak przy ówczesnej ulicy Rewolucji Październikowej 33, teraz ulica Warszawska. To był bardzo stary budynek, drewniany, studenci żartobliwie nazywali go przewróconym wieżowcem – opowiada profesor Grażyna Świderska-Kołacz.
W 1993 roku Instytut Biologii przeniósł się do nowej siedziby w obecnym kampusie przy ulicy Uniwersyteckiej. Profesor Grażyna Świderska-Kołacz podkreśla, że w ciągu półwiecza kielecka biologia doczekała się wielu zdolnych absolwentów, z których część kontynuowała pracę naukową.
– Bardzo duża kadra profesorska w Polsce to nasi absolwenci. W Kielcach, to na przykład doktor habilitowany Artur Kowalik, który jest cenionym genetykiem w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Z kolei profesor Artur Jóźwik jest wicedyrektorem Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu – wymienia naukowiec.
Profesor Grażyna Świderska-Kołacz dodaje, że 29 września odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 50-lecia Instytutu Biologii.
– Mam nadzieję, że nasi absolwenci podzielą się z nami zdjęciami i wspomnieniami, które będziemy mogli wówczas zaprezentować – mówi.