Kielecki rzeźbiarz Sławomir Micek stworzył popiersie artysty pochodzącego z Ponidzia, Adama Ochwanowskiego. Jego odsłonięcie nastąpiło w czwartkowy (16 lutego) wieczór w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, po monodramie pt. „Rozmówki Działkowe” Adama Ochwanowskiego w wykonaniu Wojciecha Jurewicza – aktora i reżysera Teatru Ciut Frapującego.
Rzeźba ma ok. 65 cm wysokości. Wykonana jest z żywicy poliestrowej – informuje znany z licznych pomników i rzeźb kielecki artysta, Sławomir Micek. Dodaje, że w ten sposób chciał docenić dokonania poety, publicysty, inicjatora wielu wydarzeń artystycznych i uhonorować go.
– Ta myśl towarzyszyła mi już od dawna. Z Adamem znam się od niemal 40 lat. To uznany poeta, artysta i animator kultury. Człowiek, który za życia stał się legendą – zaznacza.
Adam Ochwanowski podkreśla, że zupełnie nie spodziewał się takiego dowodu uznania.
– Za życia robić za bohatera dzieła, to najwyższe wyróżnienie, jakie może spotkać człowieka pióra i nie tylko – mówił.
– Muszę się z tym oswoić. Popiersie zabiorę do domu. Postawię na biurku i będę miał kumpla – dodał z uśmiechem.
Monodram „Rozmówki działkowe” nie raz podbił już serca publiczności. Pozytywnych słów nie szczędzili w swoich recenzjach Jadwiga Barańska – słynna Barbara z „Nocy i dni”, Jerzy Antczak – reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny oraz Artur Barciś – polski aktor filmowy, dubbingowy, teatralny i telewizyjny, reżyser i scenarzysta. Wkrótce monodram ma być dostępny w formie audiobooka, niewykluczone, że będzie go czytał Wiktor Zborowski.
Dla Adama Ochwanowskiego książka stała się dziełem jego życia, a dla Wojciecha Jurewicza – aktora i reżysera Teatru Ciut Frapującego – aktorskim marzeniem.
– Adam pisał monodram w czasie izolacji, a gdy skończył pomyślał o mnie. To wielkie wyróżnienie – zaznaczył Jurewicz.
– Wówczas ogromnie się ucieszyłem. Był to mój pierwszy monodram. Trochę się wystraszyłem, ale stwierdziłem, że jest świetna okazja, lepszej nie będzie. Autora mam przy boku, bardzo go cenię, uwielbiam jego poezję, a jego teksty są znakomite – dodał.
Popiersie Adama Ochwanowskiego ma docelowo stanąć pośród ok. 40 popiersi autorstwa Sławomira Micka w „Alei Sław” w Busku-Zdroju, której stworzenie planowane jest jeszcze w tym roku. Obecnie władze miasta są na etapie wyboru odpowiedniego miejsca.