Kulisy powstania filmu „Ojciec Chrzestny” czy próba odpowiedzi na pytania, ile prawdy o Janie Himilsbachu jest w anegdotach o nim – to tylko wybrane tematy, które pojawią się w kolejnym odcinku programu „Poczytalnia TV”.
„Za każdym razem, gdy Ojciec Chrzestny otwierał usta, w głowie słyszałem głos matki” – napisał w przedmowie do jednego z wydań słynnej powieści Mario Puzo. „Słyszałem jej mądrość, bezwzględność i niezrównaną miłość do rodziny oraz samego życia, czego w tamtych czasach nie ceniono u kobiet.” – to fragment książki „Zostaw broń, weź cannoli”, której autorem jest Mark Seal. Książka opowiada między innymi o kulisach powstania filmu „Ojciec Chrzestny”. Czytelnicy dowiedzą się m.in. jak wyglądał wybór reżysera i aktorów oraz jaki wpływ na obraz miała mafia. W publikacji będzie można też znaleźć wiele ciekawych historii, opowiadających na przykład o pisaniu powieści przez Mario Puzo i konflikcie pisarza z Frankiem Sinatrą. Ten temat przybliży filmoznawca Robert Wieczorek.
Twórcy programu „Poczytalnia TV” będą dociekali, ile prawdy jest w anegdotach, w których pojawia się postać Jana Himilsbacha. Próbę odpowiedzi na to, wbrew pozorom, niełatwe pytanie podjął aktor i teatrolog Ryszard Abraham. Autor książki „Himilsbach” od lat kolekcjonuje opowieści o znanych osobach ze świata kultury. Efekty swoich poszukiwań publikuje na facebookowym koncie „Anegdoty teatralne, filmowe i muzyczne”.
Wśród polecanych książek znajdą się też publikacje: Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo „Pan Wyrazisty” oraz „Historia Lego. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie”.
Emisja programu w sobotę, 18 lutego, o 8.45 i 23.25 w TVP3 Regiony.