Podobieństwa i różnice w funkcjonowaniu oddziałów partyzanckich „Jędrusiów” i żołnierzy „Ponurego” w okresie okupacji niemieckiej spróbują ukazać uczestnicy debaty, która odbędzie się w piątek, 17 lutego, w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN. Wydarzenie wpisuje się w obchody 81. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
– Temat jest bardzo regionalny – podkreśla dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
– Temat, jest związany z ziemią świętokrzyską. Działały tu bowiem oddziały partyzanckie „Jędrusiów”, a także zgromadzenie „Ponurego”. Jakimi metodami działali, jakie były relacje, jakie były spektakularne akcje tych żołnierzy? O tym będziemy opowiadać – podkreśla.
W rozmowie uczestniczyć będą dr hab. Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu i dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Całość poprowadzi Robert Piwko z Referatu Badań Historycznych kieleckiej Delegatury IPN.
Obaj uczestnicy to historycy od lat badający dzieje Armii Krajowej. Dr hab. Tadeusz Zych to autor pierwszej monografii poświęconej słynnym „Jędrusiom”. Z kolei dr Marek Jedynak to historyk, który jako pierwszy omówił fenomen działalności żołnierzy „Ponurego” i „Nurta ” w PRL.
Oprócz pokazania różnic i podobieństw w działalności obu ugrupowań, przypomniane zostaną sylwetki dowódców oraz przebieg najważniejszych akcji zbrojnych przeprowadzonych przez żołnierzy Jana Piwnika „Ponurego”, Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” oraz Władysława Jasińskiego „Jędrusia” i Józefa Wiącka „Sowy”. Ważnym etapem w historii obu oddziałów była akcja „Burza” oraz wspólne walki prowadzone w szeregach 2 Pułku Piechoty Legionów AK.
W ostatniej części dyskusji historycy postarają się nakreślić specyfikę działalności kombatanckiej, podjętej przez oba środowiska po wojnie.
Spotkanie: Na szlaku „Jędrusiów”, drogami żołnierzy „Ponurego”. Podobieństwa i różnice w modelach funkcjonowania Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” i Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” rozpocznie się w piątek, 17 lutego, o godz. 17.00. Wstęp wolny.