Uroczysta msza święta w Bazylice Katedralnej w Kielcach, złożenie kwiatów przed ścianą straceń, apel pamięci, koncert a także bieg „Tropem Wilczym” to tylko niektóre wydarzenia zorganizowane w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach. W tym roku 1 marca to święto państwowe będzie obchodzone już po raz dwunasty.
Jak informuje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to ważne wydarzenie z punktu widzenia tożsamości narodowej każdego Polaka.
– Z roku na rok staramy się, aby to święto było godnym upamiętnieniem wyjątkowych i nietuzinkowych osób, które dla Polski oddały życie. W tym roku kalendarz wydarzeń związany z upamiętnieniem niezłomnych przedstawia się niezwykle obficie.
– 1 marca rozpoczniemy od mszy świętej w katedrze w intencji żołnierzy wyklętych o godzinie 9.00. Po nabożeństwie, złożone zostaną wieńce i zapalone znicze przy ścianie straceń przy dawnym więzieniu kieleckim, na Wzgórzu Zamkowym. Natomiast o 10.30 uroczystości przeniosą się przed pomnik Armii Krajowej, tam odbędą się m.in. okolicznościowe wystąpienia, modlitwa, apel pamięci i salwa honorowa. W samo południe przedstawiciele władz regionu złożą także kwiaty przy pomniku na cmentarzu kieleckim na Paskach – wyjaśnia.
Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreśla, że 1 marca po raz pierwszy w Kielcach odbędzie się akcja „Zapalmy znicz pamięci”. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 18.00 przy pomniku Armii Krajowej na skwerze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Uroczystości jak co roku współorganizuje Instytut Pamięci Narodowej. Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN podkreśla, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat udało się przybliżyć społeczeństwu historię wyklętych.
– Dziś takie nazwiska jak Łukasz Ciepliński, August Fieldorf „Nil” czy Witold Pilecki, to nazwiska które funkcjonują w naszej świadomości. Jako kielecka delegatura IPN przygotowaliśmy szereg wystaw dotyczących żołnierzy niezłomnych. W Przystanku Historia przy ulicy Warszawskiej będzie można obejrzeć wystawę poświęconą „Nilowi”, natomiast na skwerze im. Stefana Żeromskiego będzie można zapoznać się z historią Łukasza Cieplińskiego, który wraz ze swoimi towarzyszami został zamordowany 1 marca 1951 roku. Właśnie dla upamiętnienia tego bestialskiego mordu Dzień Pamięci Wyklętych obchodzony jest 1 marca – informuje.
Dorota Koczwańska-Kalita, podkreśla, że kielecka delegatura IPN zaplanowała także wydarzenia w terenie. Między innymi w Sandomierzu na budynku II Liceum Ogólnokształcącego odsłonięta zostanie tablica poświęcona organizacji patriotycznej „Młode Orły”.
– W okresie stalinowskiego terroru w latach 1944-1956 młodzi ludzie zawiązywali szereg stowarzyszeń i organizacji konspiracyjnych. Jedną z nich były działające w Sandomierzu „Młode Orły”. Była to organizacja samokształceniowa. Młodzi ludzie rozmawiali i poznawali historię najnowszą, o której wówczas powszechnie się nie mówiło. Za swoją działalność konspiracyjną zostali aresztowani i wtrąceni do więzień, a organizacja została zlikwidowana. W całym kraju działały wówczas 972 takie organizacje skupiające 11 tysięcy członków – wyjaśnia.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta, podkreśla, że na terenie miasta w ramach podtrzymywania pamięci o żołnierzach niezłomnych Miejska Biblioteka Publiczna, zorganizuje spotkania i konkursy dla dzieci i młodzieży związane z informacjami o żołnierzach niepodległościowego podziemia.
Podpułkownik Arkadiusz Radziński, komendant garnizonu Kielce informuje, że asystę honorową podczas głównych uroczystości upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą pełnić żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących.
26 lutego o 17.00 w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbędzie się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, poświęcony żołnierzom podziemia niepodległościowego. Natomiast 5 marca w Kielcach z rynku o godzinie 11.00 wystartuje Bieg Tropem Wilczym.