W Kieleckim Centrum Kultury trwa LXX Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. Kolekcjonerzy oraz pasjonaci mogą obejrzeć oraz zakupić unikatowe okazy z kraju i zagranicy, a także artystyczną biżuterię.
Na poszczególnych stoiskach można znaleźć szeroki asortyment ręcznej roboty wyrobów jubilerskich z kamieni, srebra, bursztynu, korali i pereł, a także minerały, muszle oraz galanterię kamienną.
Stanisława Zbroja, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Nauk Geologicznych w Kielcach oraz organizatorka wydarzenia podkreśla, że w giełdzie bierze udział ponad 70 wystawców z całego kraju.
– Mamy bardzo dużo biżuterii. Nie brakuje również minerałów i skał, a także skamieniałości. Na stoiskach można znaleźć także rękodzieło. Mamy też wystawcę, który posiada zabytkową planszę obrazującą badania geologiczne Gór Świętokrzyskich z XIX w. – informuje.
Jednym ze stałych punktów giełdy jest kolekcja polskich agatów należąca do Józefa Spesa. Kolekcjoner, który odwiedza Kielce regularnie od co najmniej 20 lat wskazuje, że na jego stoisku można obejrzeć ponad 200 różnych kamieni. Jednak żaden z okazów nie jest na sprzedaż.
– Prezentuję kolekcję polskich agatów. Kiedyś na giełdy przywożono plasterkowane minerały. Ja postanowiłem, że zbiorę kolekcję rodzimych kamieni. Kosztowało mnie to trochę pracy. To co posiadam jest wynikiem poszukiwań w otwartych kamieniołomach, na osuwiskach, czasem na połoninach. Wymagało to wysiłku i dźwigania niejednokrotnie w plecaku nawet 30 kg kamieni – mówi.
Kolekcjoner dodaje, że na jego stoisku można zobaczyć minerały znalezione na Dolnym Śląsku, a dokładnie w miejscowościach: Nowy Kościół, Różana, Lubiechowa i przede wszystkim Płóczki w pobliżu Lwówka Śląskiego.
– Z agatem jest jak z piękną kobietą. Zobaczyłem pewnego dnia kawałek minerału wrośniętego w skałę porfirową. Nie ukrywam, że to był moment kiedy zauroczyło mnie piękno tego kamienia. O agacie mówi się, że jest kwiatem ziemi. Minerał ten cechuje się wyjątkowym ubarwieniem. Jest to naturalne i nieprzemijające piękno, które zachwyca kolorami i kształtem – stwierdza.
Giełda będzie czynna w sobotę do godz. 18. Z kolei w niedzielę, 19 lutego, w godz. od 9.00 do 16.00. Wstęp jest płatny. Cena biletu dla młodzieży oraz emerytów wynosi 5 zł, a dla dorosłych 10 zł.