Miasto Jędrzejów ma już 752 lata. Przy okazji świętowania wręczono tytuły „Jędrzejowianin Roku”. W tym roku otrzymali go: regionalista Marek Godlewski, sportowiec Tomasz Gawroński – zdobywca srebrnego medalu na letnich Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących w Brazylii, a także kierownik chóru Kazimierz Nowiński, Dariusz Mróz – rolnik prowadzący nowoczesne gospodarstwo liczące niemal 100 hektarów oraz bracia Grzegorz i Krzysztof Majchrowscy, właściciele firmy „TIGMA-BUD”.
Święto Jędrzejowa mieszkańcy, władze samorządu i parlamentarzyści obchodzili w miejscowym Centrum Kultury. Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek podkreśla, że każdy jubileusz jest dla miasta wyjątkowym wydarzeniem.
– Od lat spotykamy się w tym samym miejscu w gronie nie tylko mieszkańców, ale też osób, które mają decydujący wpływ na kształtowanie się Jędrzejowa współcześnie. Dla mnie szczególnie ważna jest obecność ojców z zakonu cystersów, bo od nich rozpoczęła się historia miasta. Urodziny Jędrzejowa to także dobra okazja do tego, by wyróżnić osoby, które w ciągu minionego roku w sposób szczególny przysłużyły się miastu. Są to ludzie wskazani przez różnego rodzaju stowarzyszenia i organizacje – mówi.
W uroczystości wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka stwierdziła, że jest to ważne wydarzenie dla regionu.
– Cieszę się, że mogę świętować razem z mieszkańcami Jędrzejowa rocznicę nadania praw miejskich ich miastu. Gala „Jędrzejowianin Roku” to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego znane i zasłużone dla tego miejsca osoby zostają wyróżnione. Tego typu uroczystości cementują takie społeczności jak Jędrzejów. To świetna okazja do spotkań i rozmów – stwierdza.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk dodał, że dzisiejsze święto jest ważne nie tylko z powodu urodzin miasta.
– Te dwa wydarzenia: święto miasta i gala nagród „Jędrzejowianin Roku” są ze sobą łączone. Jest to bez wątpienia ważny moment dla lokalnej społeczności. Dziś jednak jest jeszcze jeden ważny element, czyli zbiórka pieniędzy na leczenie kilkuletniego chłopca borykającego się z problemami zdrowotnymi – zaznacza.
Podczas gali zbierane były pieniądze na leczenie 12-letniego Radosława Toborka z Jędrzejowa, który cierpi na lekooporną ostrą białaczkę.
W wydarzeniu wzięła udział także wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz. Parlamentarzystka jest zdania, że święto miasta to świetna okazja do wyróżnienia najbardziej zasłużonych obywateli Jędrzejowa.
– To jest połączenie historii z nowoczesnością, w której to docenia się takich ludzi, którzy tworzą tą historię. Wszystkim mieszkańcom miasta należą się wielkie gratulacje za to, że doceniają „swoich”. Za ten klimat, który tutaj panuje. Zarówno 752 lata historii miasta, jak i docenienie tych, którzy dzisiaj tworzą nowe dzieje tego miejsca – podkreśla.
Jędrzejów stał się miastem 16 lutego 1271 roku, kiedy to książę Bolesław Wstydliwy nadał prawa miejskie na prawie magdeburskim.
Nagrodzeni statuetkami „Jędrzejowianin Roku 2022”
1. MAREK GODLEWSKI – Jędrzejowianin Roku 2022 w dziedzinie społecznej
Pan Marek Godlewski z powodu jego zamiłowania do historii określany jest mianem Kustosza Pamięci. Jest regionalistą, pasjonatem historii, przede wszystkim historii lokalnej.
Pierwszym krokiem do realizacji jego pasji historycznych była inwentaryzacja mogił wojennych na terenie miasta i gminy Jędrzejów. Mając wykaz takich miejsc, zainicjował akcję sprzątania grobów oraz upamiętnienia spoczywających w nich osób, mieszkańców Jędrzejowa. Dalsze jego poszukiwania doprowadziły do ustalenia kolejnych miejsc, o których trzeba pamiętać i dbać. Na jego apel w tych akcjach bierze udział młodzież szkolna z terenu miasta i gminy, mieszkańcy Jędrzejowa oraz przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji. Marek Godlewski chętnie włącza się także w organizację różnych uroczystości. Ponadto aktywnie działa na rzecz zachowania pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych, związanych z ziemią jędrzejowską. Lista tych działań jest długa i obejmuje m. in.: upamiętnienie potyczek pod Zagajem z okresu powstania kościuszkowskiego oraz Warzynem, Rakoszynem, Złotnikami, Gozną i Mierzwinem w dobie powstania styczniowego, organizację marszów i wycieczek rowerowych do Cierna w rocznicę bitwy pod tą miejscowością w czasie powstania styczniowego, współorganizację rajdu z Zagaja do Mierzwina w dniu imienin Józefa Piłsudskiego.
Marek Godlewski jest również zaangażowany w upamiętnienie uczestników walk i zrywów niepodległościowych, m. in. Artura Linowskiego, Edwarda Pluty z Zagaja, żołnierzy AK poległych pod Miąsową oraz żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, który zginął w potyczce pod Cacowem. Swoją działalność opiera między innymi na prowadzeniu prelekcji dla młodzieży szkolnej z zakresu historii regionalnej.
2. TOMASZ GAWROŃSKI – Jędrzejowianin Roku 2022 w dziedzinie społecznej
Jest jednym z najlepszych niesłyszących sportowców w Polsce. W roku 2022 ukoronowaniem jego kariery sportowej było zdobycie srebrnego medalu na letnich Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących w Brazylii. Zdobył również dwa srebrne medale w mistrzostwach Polski. W latach poprzednich zdobył także srebrny medal w Mistrzostwach Świata w maratonie, brązowy medal w maratonie w Mistrzostwach Europy, dwa złote medale drużynowo w Mistrzostwach Europy i 16 medali w Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. Wspiera także corocznie liczne aukcje charytatywne oferując swoje trofea sportowe i prace plastyczne. Udziela się w akcjach i zbiórkach charytatywnych.
3. DARIUSZ MRÓZ– Jędrzejowianin Roku 2022 w dziedzinie rolniczej
Dariusz Mróz jest mieszkańcem Chwaścic. W roku 1996 przejął od rodziców gospodarstwo rolne o powierzchni 14ha. Od roku 1997 prowadzi je wraz z żoną. Gospodarstwo jest systematycznie powiększane. W tej chwili ma 98 hektarów ziemi, na których uprawiane są jęczmień, pszenicę, pszenżyto oraz żyto. Zboże w całości przetwarzane jest na paszę dla trzody, którą hodują. Hodowla liczy 120 loch w cyklu zamkniętym. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i nowoczesne. Zwierzęta chowane są systemie bezściółkowym. Właściciele gospodarstwa pozyskali dotacje unijne z których udało się zakupić wiele niezbędnych maszyn i urządzeń.
4. KAZIMIERZ NOWIŃSKI – KIEROWNIK JĘDRZEJOWSKIEGO CHÓRU MIEJSKIEGO – Jędrzejowianin Roku 2022 w dziedzinie artystycznej
Działający pod kierownictwem Kazimierza Nowińskiego Jędrzejowski Chór Miejski został założony we wrześniu 2013 roku. Jest chórem mieszanym, działającym pod egidą Jędrzejowskiego Towarzystwa Muzycznego z siedzibą w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Składa się z osób różnych profesji, których połączyła pasja wspólnego śpiewania. Chór pod kierownictwem Kazimierza Nowińskiego w ciągu dziesięciu lat działalności stał się wizytówką Jędrzejowa występując z powodzeniem w wielu zakątkach Polski. Często koncertuje w rodzinnym Jędrzejowie, a także tworzy oprawę muzyczną najważniejszych uroczystości patriotycznych i religijnych. W ubiegłym roku Jędrzejowskie Towarzystwo Muzyczne pod kierownictwem Kazimierza Nowińskiego było pomysłodawcą i organizatorem wzruszającej mszy wielkanocnej w obrządku wschodnim w miejscowym kościele z udziałem grekokatolickiego księdza dla bardzo licznej grupy uchodźców z Ukrainy.
5. GRZEGORZ MAJCHROWSKI I KRZYSZTOF MAJCHROWSKI – FIRMA TIGMA-BUD – Jędrzejowianie Roku 2022 w dziedzinie gospodarczej
Bracia Grzegorz i Krzysztof Majchrowscy to właściciele firmy „TIGMA-BUD” – jednej ze spółek należących do TIGMA Group. TIGMA-BUD Sp. z o.o. jest wśród nich wiodącą spółką, zajmująca się od kilkunastu lat kompleksową realizacją inwestycji budowlanych tj. zarówno wykonawstwem, jak również projektowaniem oraz obsługą i nadzorem inwestycji. TIGMA-BUD w swojej historii zrealizowała ponad 200 inwestycji i od pewnego czasu realizuje zawsze kilkanaście zamówień jednocześnie, głównie na terenie woj. świętokrzyskiego oraz województw ościennych.
Firma działa bardzo prężnie na rynku jędrzejowskim gdzie w ciągu ostatnich kilku lat zrealizowała szereg inwestycji jak np. budowa Galerii Sekunda, Centrum Komunikacyjnego, stacji benzynowej Vanoil, kompleksu myjni i warsztatów Karcher & QService, siedziby i budynku produkcyjnego firmy Oknoram w specjalnej strefie ekonomicznej Jędrzejów oraz gros inwestycji dla firmy Vanstar – m.in.: nowoczesne centrum logistyczne, czy laboratorium powłok polimerowych. Może poszczycić się inwestycjami z zakresu budownictwa mieszkalnego wielorodzinnego, jak Osiedle Szklane Tarasy, budynki wielorodzinne przy al. Piłsudskiego i ul. Szansa oraz Mieszkania nad Zalewem. W latach poprzednich firma wybudowała także Galerię Nova w centrum Jędrzejowa czy Przedszkole Montessori oraz wiele innych.
Tigma Bud wciąż rozwija się i planuje kolejne inwestycje. Aktualnie opracowywane są koncepcje związane z posiadanymi przez firmę gruntami w centrum Jędrzejowa, gdzie mają zostać zrealizowane inwestycje, łączące funkcje mieszkaniowe, użytkowe i rekreacyjne.