Spektakl „Widnokrąg” na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego zostanie pokazany w Teatrze Narodowym Islandii.
Jak wyjaśnia Paulina Drozdowska, rzecznik prasowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, działanie jest możliwe dzięki dofinansowaniu w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura inspirująca 2023-2024”.
– To program dwuletni, w ramach którego planujemy pokaz spektaklu „Widnokrąg” w Teatrze Narodowym Islandii, ale będą również działania towarzyszące: warsztaty twórcze, spotkania edukacyjno-popularyzatorskie. To, czym chcemy zainteresować Islandczyków, to jest nasza kultura wywodząca się ze wsi – wyjaśnia.
Działania będą koncentrować się wokół promowania unikatowej kultury wsi, twórczości Wiesława Myśliwskiego, ale także szukania powiązań i inspiracji w zetknięciu kultur wiejskich Islandii i Polski.
Pochodzący z ziemi świętokrzyskiej Wiesław Myśliwski jest uważany za jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy polskich, którego literatura, wywodząca się z chłopskiej mowy żywej, zajmuje szczególną pozycję w tradycji wielkich polskich powieści. Sam „Widnokrąg”, wydany w 1996 roku, do dziś znajduje się na liście najważniejszych książek. Bazując na niej, Michał Kotański, dyrektor kieleckiej sceny dramatycznej stworzył przedstawienie, którego premiera odbyła się 6 stycznia 2019 roku, na jubileusz 140-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego. Był na niej obecny sam pisarz.
Spektakl będzie wystawiany po polsku z tłumaczeniem.
Działania zaplanowanie w ramach ministerialnego projektu, to kolejne przedsięwzięcie, które Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach realizuje z Teatrem Narodowym Islandii. Paulina Drozdowska podkreśla, że ta współpraca dobrze się układa.
– Współpracujemy również przy realizacji funduszy EOG, z których jest dofinansowywany remont teatru, ale również te działania miękkie, służące poszerzeniu oferty kulturalnej. Wymieniamy się tym naszym dziedzictwem, kulturą, dokonaniami. Państwa Islandia, Liechtenstein, Norwegia wspierają też kulturę polską funduszami norweskimi – tłumaczy.
Początki współpracy kieleckiej sceny z islandzką sięgają 2019 roku, kiedy premierę miał pierwszy spektakl wyreżyserowany przez islandzką reżyserkę, Unę Thorleifsdottir, zatytułowany „Prawie równo”. Paulina Drozdowska przypomina, że kolejna propozycja tej reżyserki została pokazana w październiku 2021 roku. Była to „Zaraza” w oparciu o „Dżumę” Camusa.
– Nasi aktorzy odbyli też cykl warsztatów na Islandii. To nie koniec współpracy, ponieważ będą kolejne pokazy, i mamy nadzieję, że będziemy gościć też Islandczyków w Kielcach – dodaje.
W ramach programu „Kultura inspirująca” Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński przyznał dofinansowanie 22 projektom na łączną kwotę 5 401 200 złotych.