Centralny Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich rośnie w siłę. 8 marca, podczas Międzynarodowych Targów Energetycznych Enex zaprezentowani zostaną nowi członkowie, którzy dołączą do przedsięwzięcia. Twórcą Centralnego Klastra Wodorowego jest Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, celem konsorcjum jest produkcja zeroemisyjnej energii, opartej o tzw. zielony wodór.
W trakcie trzeciego spotkania członków Klastra Wodorowego odbędzie się także prezentacja firmy Rolls-Royce, światowego producenta technologii SMR – małych modułowych reaktorów jądrowych. Kilkanaście dni temu, Industria podpisała memorandum z brytyjskim przedsiębiorstwem, umożliwiające rozpoczęcie współpracy na rzecz wykorzystywania reaktorów modułowych na terenie naszego kraju.
Pomysłodawcą powstania Klastra Wodorowego imienia Braci Łaszczyńskich jest Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, właściciel m.in. Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. Członkowie klastra zobowiązują się wspólnie do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii, zdolnych do produkcji czterech terawatogodzin energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów, co ma się przełożyć na produkcję 50 tys. ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu i transportu publicznego. Ma to przynieść redukcję emisji dwutlenku węgla o 400 tys. ton rocznie.
Pierwszy wodór w województwie świętokrzyskim ma zostać wyprodukowany w 2023 roku. Wówczas w kopalni Jaźwica uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, a także elektrolizer o mocy 1 MW, produkujący wodór. Zeroemisyjne paliwo pozwoli zasilić pojazd wykorzystywany w kopalni.
Obecnie w działalność klastra zaangażowanych jest ponad 60 podmiotów, w tym prawie 20 gmin i przedstawicieli władz lokalnych, uczelnie wyższe i prawie 30 przedsiębiorstw.