Brakuje nauczycieli znających język łaciński. Ten przedmiot od września będą mogły wprowadzać szkoły jako drugi język. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce w ten sposób przybliżyć młodym ludziom kanon i założenia edukacji klasycznej oraz dziedzictwo cywilizacyjne Europy.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty informuje, że język łaciński będą poznawać zarówno uczniowie podstawówek, jak i młodzież ze szkół średnich.
Kurator przyznaje, że może być problem ze znalezieniem nauczyciela tego przedmiotu, ale warto by szkoły się postarały to zrobić, bo nauka języka łacińskiego niesie ze sobą wiele korzyści.
– Jest podstawą do nauki innych języków. Znając gramatykę języka łacińskiego dużo łatwiej uczyć się innych języków obcych. Poza tym przydaje się bardzo przy studiowaniu wielu kierunków, czy zawodów, na przykład medycyny i farmacji – podkreśla Kazimierz Mądzik.
Dyrektorzy prestiżowych kieleckich liceów, z którymi skontaktowało się Radio Kielce zgodnie przyznają, że języka łacińskiego od września nie wprowadzą. Powód to brak nauczycieli tego przedmiotu.
Katarzyna Cedro, kierująca VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego uważa, że łacina na pewno byłaby atrakcyjna dla uczniów klas humanistycznych. – Nie mam nauczyciela, więc na razie nie wprowadzę tego przedmiotu – tłumaczy.
Waldemar Pukalski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach informuje, że łaciny od przyszłego roku szkolnego nie wprowadzi, ale nie wyklucza takiej możliwości za dwa lub trzy lata. – Jeśli znajdę nauczyciela, ale też uczniów, którzy chcieliby łacinę poznać, to chętnie wprowadzę klasę z tym językiem – twierdzi dyrektor.
Naukę języka łacińskiego od lat prowadzi za to Liceum Ogólnokształcące imienia świętej Jadwigi Królowej. Siostra Natalia Białek, dyrektor szkoły mówi, że młodzi ludzie na początku nauki mogą zdecydować, czy wolą jako przedmiot dodatkowy mieć język włoski, czy łacinę.
– Klasy biologiczno-chemiczne, wszystkie albo prawie wszystkie realizują łacinę. W klasie humanistycznej jest pół na pół, ale są też klasy, gdzie wybierany jest przede wszystkim włoski – informuje siostra Natalia Białek.
W przyszłości język łaciński będzie można zdawać na maturze. Resort edukacji zapowiada wprowadzenie go na egzaminie dojrzałości od roku szkolnego 2026/2027.