Literatura dotykająca trudnych tematów, związanych z czasem II wojny światowej zdominuje kolejny odcinek programu „Poczytalnia TV”. Premiera najbliższego odcinka w sobotę, 25 lutego. Gościem będzie Marcel Woźniak, autor książki „Rzeźnik z Lyonu” – powieści opartej na faktach z życia nazisty Klausa Barbiego.
Autor wykonał bardzo solidną pracę dokumentacyjną. Informacji szukał między innymi w archiwach CIA. To powieść opowiadająca o słynącym z niebywałego okrucieństwa potworze, o wojnie, o losach Żydów między innymi w Holandii i Francji. To także historia nazisty, który po wojnie znalazł bezpieczne schronienie. To wreszcie głos oddany ofiarom Klausa Barbiego.
Fragment powieści „Rzeźnik z Lyonu”:
„Niedługo po czerwcowych wydarzeniach w Amsterdamie, 4 lipca 1941 roku, w Trewirze rodzi się córka Barbiego, Ute Regine. Tak, Klaus Barbie nigdy tego nie powie żonie, ale kiedy słyszał pierwszy płacz córki, kiedy słyszał bicie jej serca, przysięgał sobie, że odgłos ten zawsze będzie nosił w swoim sercu. Bo zobaczył, czym jest cud życia i nazistowski potomek. Nie może dłużej zostać w domu. Berlin przysłał nowe rozkazy (…). Ma dołączyć do specjalnej jednostki i robić to, co potrafi najlepiej. Tropić. Całuje córeczkę w czoło. Jest taka niewinna. Przesłuchiwać. Przykłada ucho do jej serduszka, słyszy jak bije. Torturować. Głaszcze Ute po czole, ma tak drobne ciałko. Mordować. Kocha ją, kocha swoją córkę”.
Z kolei w cyklu „Podróż dla jednej książki” pojawi się Sylwia Winnik, reportażystka, pisarka i blogerka. W gościnnych murach Muzeum Śląskiego w Katowicach opowiedziała o swojej nowej książce: „Bezmiłość. Czułe wyznania w grypsach i listach z Majdanka”, w którym odnajdziemy prawdziwe historie miłości naznaczonej okrucieństwem wojny. Sylwia Winnik pisząc książkę, przeanalizowała setki listów i grypsów, które znajdują się m.in. w zasobach Państwowego Muzeum na Majdanku.
Emisja programu w sobotę o godz. 8.45 i 23.25 w TVP Regiony.