Dziś, (24 lutego) przypada 70. rocznica śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Dowódca Kedywu, zastępca komendanta głównego AK został zamordowany przez komunistów 24 lutego 1953 roku w mokotowskim więzieniu.
Z tej okazji, postać wybitnego generała i szefa Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, przypomina i upamiętnia wystawa przygotowana w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”, Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Jak informuje Dariusz Skrzyniarz z „Przystanku Historia”, wystawa poświęcona generałowi Nilowi składa się z 14 plansz i będzie dostępna dla odwiedzających do końca marca.
– Wystawa prezentuje postać generała Augusta Emila Fieldorfa, którego historia uosabia los pokolenia Polaków, mającego udział w odzyskaniu Ojczyzny, a później doświadczonego tragedią jej utracenia. Poza przedstawieniem sylwetki wykorzystano między innymi zdjęcia ze zbiorów: Instytutu Pamięci Narodowej, Centralnego Archiwum Wojskowego, Archiwum Akt Nowych, Muzeum Armii Krajowej, a także zbiorów prywatnych: Marii Fieldorf-Czarskiej, Marii Fieldorf i Leszka Zachuty, Marka Ney-Krwawicza, Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie – wyjaśnia.
August Emil Fieldorf urodził się w 1895 roku w Krakowie. Już w 1914 r. został legionistą, a później walczył w szeregach Wojska Polskiego o granice Rzeczypospolitej i bronił jej przed najazdem bolszewickim. Brał udział w kampanii wrześniowej, a potem przedostał się na Zachód, skąd jako emisariusz powrócił do okupowanego kraju. Pod jego dowództwem Kedyw zadał Niemcom dotkliwe straty, toteż otrzymał kolejne zadanie – powołania tajnej organizacji „NIE” na czas nowej okupacji – sowieckiej. Nierozpoznany przetrwał sowieckie łagry. Dopełnieniem jego losu było cierpienie i śmierć w komunistycznym więzieniu w 1953 r.