Weteran pokojowych misji ONZ Dariusz Stępień, kielecki podróżnik oraz dziennikarz Jakub Porada, czy też zawodniczka świętokrzyskiego speleoklubu Barbara Burczyk. To tylko część z osób, które zostały uhonorowane w tegorocznej edycji Nagrody Miasta Kielce. Statuetki rozdano po raz 28. osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju oraz promocji stolicy regionu świętokrzyskiego.
Jedną z nagrodzonych osób jest Dariusz Stępień, weteran misji pokojowych ONZ na Wzgórzach Golan, a także społecznik zaangażowany w organizowanie spotkań edukacyjnych z młodzieżą szkolną. Laureat przyznaje, że nagroda jest dla niego ukoronowaniem wielu lat poświęconych dla lokalnej społeczności.
– Pracowałem na rzecz kielczan, a przede wszystkim grupy, z którą jestem związany. Jest to Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych. To także dbanie o miejsca pamięci oraz dobre wychowanie młodzieży w szkołach podczas wielu godzin prelekcji – wyjaśnia.
Z kolei Jakub Porada, dziennikarz telewizyjny oraz radiowy, a także podróżnik zaznacza, że nie spodziewał się takiego wyróżnienia. Nie kryje jednak zadowolenia z otrzymanej statuetki. W jego opinii nagroda pokazuje, że promowanie regionu świętokrzyskiego jest odbierane pozytywnie.
– To wyróżnienie daje kolejny powód, by w kolejnych programach lub książkach jeszcze bardziej uświadamiać dziennikarzy, ale przede wszystkim mieszkańców innych części naszego kraju, że Świętokrzyskie jest miejscem z niesamowitym potencjałem – zauważa.
Zastępca prezydenta Kielc, Bożena Szczypiór podkreśla, że osoby wyróżnione statuetkami Nagrody Miasta Kielce zasługują przede wszystkim na podziękowanie za swoją codzienną pracę.
– Co prawda w tym roku wyróżniamy dziesięć osób oraz wręczamy trzy nagrody zbiorowe. Jednak zgłoszeń było o wiele więcej. Cieszę się, że kielczanie tak aktywnie angażują się w przedstawianie postaci, które zasługują na tę statuetkę. To pokazuje, że partycypacja społeczna istnieje. Jest to już prawie 30-lecie tego plebiscytu, a wyróżnionych nadal przybywa – mówi.
Przewodniczący rady miasta, Jarosław Karyś zauważa, że coroczne wręczanie nagród stało się tradycją.
– Jest to wyjątkowe wydarzenie, które zarówno mobilizuje nas wszystkich do wytrwałej pracy, jak również pokazuje osoby zasłużone dla Kielc. To ważne, by nasze miasto mogło się promować. Ta nagroda pokazuje, że w Kielcach dużo się dzieje. Jest to najważniejsze wyróżnienie w naszym mieście – ocenia.
W uroczystej gali udział wziął także senator Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta również uważa, że gala Nagród Miasta Kielce stanowi ważne wydarzenie w życiu miasta.
– Poprzez te statuetki wyróżniamy osoby szczególnie zasłużone dla Kielc w różnych dziedzinach. To rzeczywiście również promocja nie tylko miasta, ale też postaw, które zasługują na nasze uznanie – wskazuje senator.
Nagrody Miasta Kielce są prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym od 1995 roku. Celem jest uhonorowanie osób, które swoją postawą, pracą oraz działalnością przyczyniły się do promocji i rozwoju Kielc. Do tej pory wręczono niemal 300 statuetek.
LAUREACI NAGRÓD MIASTA KIELCE ZA ROK 2022
ALEKSANDRA SAPIASKA
aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Aktorka lalkarka, aktorka dramatyczna i dubbingowa. Jako jedyna w historii kieleckiego teatru lalkowego otrzymała Nagrodę im. Leona Schillera, przyznawaną najlepszemu młodemu artyście wszystkich polskich scen przez Związek Artystów Scen Polskich. Została uhonorowana za rok 2021 jako „niezwykle utalentowana młoda artystka, która zabłysnęła w spektaklach macierzystego teatru”. Jej błyskotliwe kreacje aktorskie przyczyniły się do wyróżnienia trzech premierowych przedstawień teatru „Kubuś”: „Arka Czasu” (2021), „Jak zostałam wiedźmą” (2021) i „Chodź na słówko” (2022), które zakwalifikowały się do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Od września 2022 roku Aleksandra Sapiaska prowadzi w teatrze „Kubuś” warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, w wieku od 8 do 14 lat, skupionej w Grupie Teatralnej TworzyMY.
RENATA WICHA
wiceprezes Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”
Pedagog, wiceprezes Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” i prezes Fundacji „Nadzieja Rodzinie”. Od 20 lat członek-założyciel Stowarzyszenia, działa na rzecz osób uzależnionych, niepełnosprawnych i seniorów oraz rodzin w kryzysie. Radna dwóch kadencji i Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce w latach 2010-2014. Jest współtwórczynią Ośrodka dla Osób Uzależnionych od substancji psychoaktywnych w Pałęgach. W latach 2003-2006 dyrektor Pogotowia Opiekuńczego, propagator utworzenia placówek interwencyjnych tylko dla dzieci i młodzieży. Od 15 lat związana z Ochotniczymi Hufcami Pracy, którymi zarządzała na stanowisku Komendanta Głównego OHP w Warszawie oraz Zastępcy Komendanta Głównego OHP w Warszawie. Wraz z licznym gronem założycieli i pracowników Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” współtworzyła systemowe rozwiązania pomocy rodzinie i osobom w kryzysie, które opierały się na profilaktyce, wczesnej interwencji, terapii i rehabilitacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach tych rozwiązań utworzono wiele placówek medycznych w strukturach NZOZ „Nadzieja Rodzinie”. Za swoją działalność otrzymała liczne wyróżnienia oraz odznaczenia, między innymi Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Narodowej za innowacyjne działania wychowawcze i dorobek pedagogiczny.
DARIUSZ GRZEGORZ STĘPIEŃ
społecznik, członek-weteran Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych
Działacz społeczny, członek-weteran Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizator spotkań dla dzieci i młodzieży szkolnej, których celem jest zainteresowanie młodych ludzi dziejami oręża polskiego, historią drugiej wojny światowej i powojennymi losami podziemia wolnościowego. Spotkania z młodymi obywatelami Kielc nabrały szczególnego znaczenia w roku 2022 po agresji Rosji na Ukrainę. Upamiętnia miejsca i wydarzenia historyczne oraz osoby z nimi związane. Krzewi idee patriotyzmu i pamięci historycznej wśród młodzieży kieleckich szkół. W latach 1993-95 był uczestnikiem misji pokojowej ONZ – UNDOF na Wzgórzach Golan. Posiada status weterana działań poza granicami państwa potwierdzony legitymacją nr BAAA2086 z dn. 11.09.2012r. Od roku 2006 r. jest zaangażowany w działalność społeczną prowadzoną przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych (SKMPONZ). W organizacji tej na szczeblu centralnym pełni obowiązki członka Zarządu Głównego. W roku 2014 z jego inicjatywy w Kielcach powstało koło regionalne SKMPONZ, w którym do dziś pełni funkcją Prezesa Zarządu. Za swoje zaangażowanie w pomoc kombatantom oraz za kultywowanie miejsc pamięci narodowej w 2017 roku został odznaczony medalem PRO PATRIA nadawanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a w grudniu 2018 roku – brązowym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Jest pomysłodawcą, organizatorem i komendantem „Kieleckiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, którego celem jest podtrzymanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Dariusz Stępień od ponad 4 lat jest żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym czasie brał między innymi czynny udział w działaniach związanych z operacją przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Celem tych działań była pomoc osobom zakażonym wirusem COVID-19. Związany z 10. Świętokrzyską Brygadą WOT był inicjatorem i uczestnikiem wielu spotkań propagujących idee WOT wśród młodzieży naszego miasta. W roku 2022 wraz z grupą kolegów – rezerwistów Wojska Polskiego – założył Stowarzyszenie „Stadion”, którego celem jest zachowanie pamięci o żyjących i nieżyjących dowódcach i żołnierzach zlikwidowanej w 2001 r. kieleckiej jednostki wojskowej JW3417 – 20. Brygadzie Łączności Ziemi Kieleckiej. Po agresji Rosji na Ukrainę nawiązał kontakt z działającym w Kielcach Polsko-Ukraińskim Stowarzyszeniem Medycznym im. św. Łukasza i rozpoczął szereg zbiórek żywności oraz lekarstw, które poprzez stowarzyszenie św. Łukasza trafiły do Ukrainy.
JAKUB GALIŃSKI
producent muzyczny, kompozytor, muzyk sesyjny
Kompozytor, muzyk sesyjny. Już jako nastolatek dał się poznać jako znakomity pianista i klawiszowiec, występując w kieleckich zespołach jazzowych oraz rockowych, m.in. Fresh Ti, Nektar, Hatchback, AllJazzEra czy Clezmers, zdobywając wiele nagród na konkursach rangi ogólnopolskiej. Jest producentem muzycznym, właścicielem studia „Piwnica u Galińskiego”, w którym swoje utwory tworzą największe polskie gwiazdy muzyki rozrywkowej. Jako producent jest ceniony przez środowisko muzyczne za swoje zaangażowanie w pracę i indywidualne podejście do muzyki. Swoją działalnością promuje Kielce i region świętokrzyski. Mimo iż nie mieszka już w Kielcach od lat, zawsze podkreśla, że Kielce są dla niego ważne, gdyż tu mieszka jego rodzina i gra jego ulubiony klub Korona Kielce. Jakub Galiński jest cenioną osobowością świata polskiej kultury, działającą na rzecz upowszechniania kultury i muzyki. Współpracuje z największymi polskimi gwiazdami. W ostatnim czasie w jego studio powstawały utwory między innymi takich wykonawców jak: Sanah, Mroza, Ani Dąbrowskiej, Roberta Gawlińskiego i Wilków, Ani Wyszkoni, Dezertera oraz Aidy Kosojan-Przybysz. W 2012 r. otrzymał najważniejszą nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyki w kategorii Produkcja Muzyczna Roku za album „Mój Big-Bit” Ani Rusowicz. W 2022 r. nominowany został do pięciu nagród w różnych kategoriach i ponownie w kategorii „Producent muzyczny roku” otrzymał główną nagrodę. Stworzył również muzykę do interaktywnej reklamy marki Tymbark z udziałem Kwiatu Jabłoni, Sanah, Artura Rojka i Vito Bambino do piosenki zespołu Skaldowie „Ktoś mnie pokochał”.
JAKUB PORADA
dziennikarz telewizyjny i radiowy, wokalista, pasjonat podróży
Dziennikarz telewizyjny i radiowy, wokalista, pasjonat podróży. Jest absolwentem II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. W latach 1988-1993 występował na deskach Teatru Muzycznego w Gliwicach, m.in. w polskiej prapremierze musicalu „West Side Story”, „Me and Me Girl”, „Robber Bridegroom”. Do dziś komponuje teksty i śpiewa w zespole „Lektik”. Współtworzył TVN24 od 2001 r. Prowadził m.in. magazyn „Prosto z Polski”, „Kalejdoskop”, „Poranek TVN24″, „Dzień po dniu” oraz serwisy informacyjne. Obecnie prowadzi codzienny „Express” w telewizji TTV, a także cykl podróżniczy „Porada na weekend” i „Porada na wakacje. Zanzibar” w Travel Channel, „Polska na weekend” w TVN24. Jest wykładowcą uniwersyteckim na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, prowadzi warsztaty i szkolenia medialne. To także zadeklarowany miłośnik tanich podróż, pasjonat historii, geografii i literatury. Jest autorem książek: „Porada da radę” (2014), „Polska da radę. Przewodnik osobisty” (2015), „Porada na Europę” (2016), „Sztukmistrz w Tczewie, czyli mów, co chcesz. Poradnik skutecznego mówienia” (2017), „Porada na Europę 2” (2018), „Dasz radę. Przewodnik na trudne czasy” (2021). Wspomnienia o Kielcach zamieścił w dwóch książkach – „Chłopaki w sofixach” oraz „Niezły numer, czyli dziewczyny w białych tenisówkach”. W marcu 2017 r. gościł w Domu Kultury „Zameczek” na spotkaniu z cyklu „Debaty Młodych – Ludzie i ich pasje”. Chętnie spotyka się z czytelnikami, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz wypróbowanymi sposobami na tanie podróżowanie. Kielecka publiczność miała możliwość wysłuchania jego pasjonujących opowieści w ramach dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie Fenomen (czerwiec 2016 r.). Pretekstem była książka „Porada na Europę”. W r. 2022 dziennikarz spotkał się dwukrotnie z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Był Ambasadorem Czytelnictwa MBP w Kielcach w 2020 r., a dwa lat wcześniej gościł na jubileuszu 50-lecia Filii nr 12, której czytelnikiem był w latach 80. Opowiadał wówczas m.in. o dorastaniu w rodzinnym mieście, a także o czytaniu książek, które wpłynęły na jego rozwój osobisty i zawodowy. W swoich programach podróżniczych stara się pokazać piękno różnych regionów świata oraz Polski, w tym regionu świętokrzyskiego. W jednym z odcinków programu „Tanie podróżowanie – Polska” (2017 r.) zwiedził średniowieczną osadę świętokrzyską, kopalnię w Krzemionkach Opatowskich oraz podziemia w Opatowie. W 2022 roku dziennikarz przyjął zaproszenie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego i sierpniowy odcinek programu „Polska na weekend 360″ poświęcił Ziemi Świętokrzyskiej. Wraz z przedstawicielami ROTWŚ oprowadził widzów po najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejscach Kielc i regionu świętokrzyskiego. Odcinek świętokrzyski pojawił się w TVN24, TVN24 BIS i Travel Channel.
BARBARA BURCZYK
sportowiec, zawodnik Speleoklubu
Zawodniczka Speleoklubu Świętokrzyskiego. Od 11 lat uprawia wspinaczkę sportową z doskonałymi rezultatami. Od 2018 r. cyklicznie powoływana jest do Kadry Narodowej i Reprezentacji Polski Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce sportowej, która jest nowym sportem Olimpijskim. Startując w zawodach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, reprezentuje klub i Miasto Kielce. Z powodu niewystarczającego zaplecza treningowego w Kielcach treningi odbywają się Krakowie 4-5 razy w tygodniu, co wymaga doskonałej organizacji czasu. Swoją postawą daje doskonały przykład młodszym i starszym zawodnikom uprawiającym tę dyscyplinę sportu. Zawodniczka osiągnęła następujące wyniki we wspinaczce sportowej w 2022 roku: I miejsce – Puchar Polski Juniorów w konkurencji bouldering – Warszawa; II miejsce – Puchar Polski Juniorów w konkurencji prowadzenie – Tarnów; III miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów w konkurencji bouldering – Lublin; II miejsce – Puchar Polski Juniorów w konkurencji prowadzenie – Toruń; I miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów w konkurencji bouldering – Kraków; I miejsce – Puchar Polski Seniorów i Młodzieżowców w konkurencji bouldering – Rzeszów; II miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Juniorów w konkurencji bouldering. Ponadto: kwalifikacja i udział w Pucharach Europy Juniorów w boulderingu – Chambery/Francja – 16 miejsce; kwalifikacja i udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w konkurencji bouldering – Graz/Austria; kwalifikacja i udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w konkurencji prowadzenie – Augsburg/Austria – 16 miejsce/półfinał; kwalifikacja i udział w Pucharach Europy Seniorów w konkurencji bouldering – Praga/Czechy; kwalifikacja i udział w Pucharach Europy Seniorów w konkurencji bouldering – Brixen\Włochy. Zawodniczka ma realne szanse na uzyskanie wyniku kwalifikującego ją do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.
ANNA PARKITA
nauczyciel akademicki, społecznik, doktor sztuk muzycznych
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ludomira Różyckiego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, studentka studiów podyplomowych w prestiżowej La Schola Cantorum w Paryżu. Uczestniczka licznych festiwali i kursów mistrzowskich, podczas których doskonaliła swoje umiejętności pod okiem wybitnych pianistów. Jako solistka i kameralistka wielokrotnie występowała przed kielecką publicznością oraz w kraju i za granicą. Laureatka nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. W roku 2022 za swoje osiągnięcia naukowe i artystyczne otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców oraz Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za działalność pedagogiczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Wiceprezes Stowarzyszenia „Przestrzenie kultury”. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, naukową i redakcyjną. Swoje zainteresowania kierunkuje na odkrywanie i propagowanie zapomnianej muzyki polskiej (również kompozytorów kieleckich) oraz upowszechnianie, zarówno na arenie ogólnopolskiej jak i międzynarodowej, wartościowej i niekonwencjonalnej twórczości muzycznej, stanowiącej istotny element kulturowego dziedzictwa narodowego. Od pięciu lat zajmuje się badaniami nad życiem i twórczością Antoniego Kątskiego – kompozytora, pianisty, pedagoga, animatora życia muzycznego epoki romantyzmu i ambasadora muzyki polskiej na całym świecie, który mimo ogromnego wkładu w rozwój XIX kultury muzycznej jest obecnie niesłusznie zapomniany. Jest autorką monografii naukowej „Antoni Kątski – lew estrady XIX wieku” (Wydawnictwo UJK w Kielcach), która w roku 2022 została uznana przez kapitułę II Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” za wybitne osiągnięcie naukowo-artystyczne i uhonorowana Złotym Dyplomem, a także wielu recenzowanych artykułów (wydanych w czasopismach polskich i zagranicznych). Również w roku 2022 ukazała się jej druga solowa płyta „Meditations” (wydana przez renomowane wydawnictwo DUX) z kompozycjami na fortepian Antoniego Kątskiego. Kolejna płyta Anny Parkity wydana w 2022 roku to album „Viae ad fontes – Drogi do źródeł” (wyd. Requiem Records – Opus series), na której (wraz z wiolonczelistą Przemysławem Wierzbą) zarejestrowała wszystkie utwory na wiolonczelę i fortepian zmarłego w 2022 roku polskiego kompozytora i dyrygenta prof. Andrzeja Cwojdzińskiego. Anna Parkita obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, gdzie swoją wiedzą dzieli się ze studentami i uczniami, którzy odnoszą sukcesy, reprezentując kielecką szkołę muzyczną na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Współpracuje także z Filharmonią Świętokrzyską, realizując różne projekty artystyczne.
ZESPÓŁ KURATORSKI ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW OKRĘGU KIELECKIEGO
Katrina Sadrak i Rafał Urbański to uznani kieleccy artyści należący do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego. Wyróżniają się od wielu lat dużą aktywnością kuratorską oraz niezwykłym zaangażowaniem w promocję kieleckiego środowiska artystycznego, zarówno w Kielcach, jak i na terenie całej Polski. W samym roku 2022 działania kuratorskie jak i artystyczne artystów obejmują aż kilkadziesiąt wydarzeń, które odbyły się m.in. na terenie Kielc w Galerii Tycjan – ZPAP 0/Kielce, Galerii Goldenmark, Galerii Oranżeria Domu środowisk Twórczych Pałacyku Zielińskiego, Galerii Instytutu Dizajnu, Galerii Sztuki Sakralnej Dom Praczki, Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach oraz w Galeriach Uniwersyteckich ISW UJK w Kielcach. Trzeba zauważyć, że obok działalności na rzecz innych twórców, Katrina Sadrak i Rafał Urbański zrealizowali i realizują nadal wiele projektów w Polsce i zagranicą. Od wielu lat reprezentują Kielce na międzynarodowej arenie artystycznej, ich twórcza praca doceniona została w ponad 30 krajach świata na wielu prestiżowych wystawach i konkursach. Oboje artyści są kuratorami wystaw zagranicznych, prowadzą działalność dydaktyczną.
RAFAŁ URBAŃSKI
Rafał Urbański to malarz, grafik, twórca prac multimedialnych łączących tradycyjne techniki artystyczne z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych. Związany jest z Instytutem Sztuk Wizualnych oraz z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Współpracuje z Politechniką Świętokrzyską. Jest twórcą projektów plakatów, folderów, opracowań naukowych, katalogów m.in. do kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych (spektakli teatralnych i wystaw sztuki współczesnej) w Polsce i zagranicą.
KATRINA SADRAK
Kartina Sadrak była kuratorem i współorganizatorem wielu wystaw i projektów międzynarodowych przede wszystkim w Anglii, w Polsce i w Chinach. Jako członek PTMA organizuje wystawy astrofotografii zwracając uwagę na korelację nauki i sztuki w tej dziedzinie. Uczestnik projektów naukowo-badawczych, konferencji naukowych; wielokrotnie reprezentowała Polskę i Anglię na międzynarodowych sympozjach malarskich i rzeźbiarskich, uczestniczyła w plenerach i koloniach malarskich na Bałkanach i w Armenii oraz rezydencjach artystycznych m.in. w Chinach. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym. W swoim międzynarodowym dorobku artystycznym ma ponad 100 wystaw grupowych i indywidualnych, m.in.: w Hong Kongu, Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Macedonii, Serbii, Armenii, Montenegro i we Włoszech.
MARTA SAWICKA-JAWORSKA
koordynatorka Centralnego Punktu Pomocy Dla Uchodźców Z Ukrainy
Marta Sawicka-Jaworska od początku zaangażowania się w wolontariacką organizację punktu na ul. Paderewskiego 49/51. Na początku segregowano tam odzież, artykuły spożywcze, zabawki i artykuły chemiczne, rozdzielając je do osobnych pomieszczeń. Potem udało się zorganizować półki, mebelki i dywaniki do kącika dla dzieci i inne rzeczy, które sprawiły, że punkt mógł i nadal może sprawnie działać. Pomagała głównie kobietom, dzieciom i młodzieży, którzy z Ukrainy uciekli przed wojną do Polski. Wysyłała transporty do Ukrainy – leki, ciepłe ubrania, sprzęt medyczny, pościel, agregaty prądotwórcze, bieliznę termiczną, latarki, powerbanki i wiele innych rzeczy. Wydawała dary, które przynosili głównie mieszkańcy Kielc, okolicznych miejscowości i lokalne firmy, a także prywatni przedsiębiorcy. Pani Marta koordynowała pomoc wolontariuszy m.in. z kieleckich szkół, klubów seniora. Na początku było ich ponad 50. Bywały dni, kiedy Punkt obsługiwał około 120-150 rodzin dziennie. Obecnie jest to około 40-50 rodzin dziennie, ale pomoc wciąż jest potrzebna, bo nowych osób ciągle przybywa.
MARCIN PATRZAŁEK
gitarzysta, kompozytor, producent perkusyjny fingerstyle
Grę na gitarze klasycznej rozpoczął w wieku 10 lat, pod kierunkiem kieleckiego nauczyciela Jerzego Pikora. Dwa lata później rozpoczął naukę technik flamenco pod kierunkiem hiszpańskiego gitarzysty Carlosa Pinany. W 2015 zwyciężył w dziewiątej edycji programu Must Be the Music. Tylko muzyka, a w 2016 wydał debiutancki album pt. Hush. W tym samym roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Mistrzów Gitary Fingerstyle, a w kolejnym zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej im. Joaquina Rodriga. W 2018 zwyciężył w piątej edycji włoskiego programu Tu Si Que Vales. W 2019 roku zgłosił się do 14. edycji programu America’s Got Talent, w którym dotarł do półfinału. Marcin Patrzałek posiada na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Mimo młodego wieku jest niezwykle ceniony przez środowisko muzyczne za wspaniałe wyczucie, technikę i swoje zaangażowanie w pracę oraz indywidualne podejście do muzyki. Promuje miasto Kielce i region świętokrzyski na arenie krajowej i międzynarodowej.
KONSTANTY KAMIONKA
założyciel i współwłaściciel firmy KH-KIPPER Sp. z o.o.
Założyciel i współwłaściciel firmy KH-KIPPER – największego w Polsce i jednego z wiodących w Europie producentów zabudów-wywrotek na samochody ciężarowe powyżej 12 DMC. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczo-społecznym regionu, wspiera lokalne instytucje i szkoły oraz inicjatywy na rzecz rozwoju Kielc. Od 3 lat jest członkiem Rady Biznesu przy Prezydencie Kielc. Od dwóch lat wspiera Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego poprzez wyposażenie warsztatów na terenie CK Technik przez KH-KIPPER oraz zaangażowanie firmy w kształcenie uczniów szkół średnich zdobywających praktyczne umiejętności w zawodach z branży mechanicznej. W 2019 r. został Członkiem Rady Nadzorczej Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, a także członkiem pierwszej Rady Uczelni Politechniki Świętokrzyskiej powołanej w celu otwarcia środowiska akademickiego na otoczenie biznesowe. KH-KIPPER od wielu lat współpracuje z Politechniką, wykorzystując obliczenia lub badania naukowe w działalności komercyjnej, a studenci i absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej odbywają w KH-KIPPER praktyki lub znajdują zatrudnienie. Konstanty Kamionka był także współzałożycielem i współwłaścicielem specjalizującego się w remoncie cystern przedsiębiorstwa Kamarg, a później Stokota Kamarg. Firma KH-KIPPER działa na krajowym i międzynarodowym rynku nieprzerwanie od ponad 25 lat. Wywrotki z zabudowami samowyładowczymi KH-KIPPER pracują w kopalniach i na placach budowy w ponad 70 krajach na świecie – w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej czy dalekiej Oceanii. Produkcja zabudów KH-KIPPER odbywa się w Polsce. Zabudowy powstają w dwóch zakładach produkcyjnych zlokalizowanych koło Kielc: w Kajetanowie i Skarżysku-Kamiennej, w których pracuje niemal 500 osób. Do największych osiągnięć Konstantego Kamionki niewątpliwie należą: wieloletni wkład w rozwój polskiego przemysłu, produkcji i konstrukcji, import know-how i eksport towarów, promocja polskich produktów i budowa marki Mada in Poland za granicą na światowym poziomie technicznym i jakościowym, rozwój firmy, której ponad 80 % wyrobów jest eksportowanych do ponad 70 krajów na całym świecie, wzorowe prowadzenie działalności pod względem reinwestycji zysku, regulowania zobowiązań i szeroko rozumianej odpowiedzialności społecznej, wieloletnie stałe zatrudnienie kilkuset osób oraz dodatkowo stałe podzlecanie usług dających stałą pracę kilkuset osobom u poddostawców firmy. Na uwagę zasługuje zaangażowanie Konstantego Kamionki w rozwój lokalnej gospodarki, budowanie pozytywnego wizerunku miasta oraz tworzenie kadr potrzebnych lokalnie w branży maszynowej i motoryzacyjnej. Poprzez budowę prężnego zakładu działającego w wyspecjalizowanym obszarze firma KH-KIPPER przyczynia się do promocji gospodarczej marki Miasta Kielce i wzmacnia niezwykle istotny dla miasta sektor maszynowy i obróbki metalu.
STOWARZYSZENIE INTEGRACJA EUROPA – WSCHÓD
Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód rozpoczęło działalność w 2010 roku w Kielcach. Organizację tworzy grupa doświadczonych już entuzjastów, dla których Europa Wschodnia (a szczególnie Ukraina) stała się ważnym kierunkiem życia. Obecnie to Polacy i Ukraińcy – aktywni członkowie, wolontariusze i sympatycy w tym: ekonomiści, szkoleniowcy, radcy prawni, urzędnicy, przedsiębiorcy, naukowcy, pracownicy uniwersytetów oraz co bardzo ważne dla nas także młodzież i studenci. Od początku działalności Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód zrealizowało ponad 100 projektów i inicjatyw o znaczeniu międzynarodowym (w tym współfinansowanych lub wspieranych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Senat RP, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundusz Azylu Migracji i Integracji, Ambasadę RP w Kijowie, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Kijowie) – głównie na Ukrainie, ale także we współpracy z Niemcami, Gruzją, Rosją, Litwą, Estonią, Rumunią, Bułgarią czy Turcją. Od 2019 r. stowarzyszenie udziela kompleksowego wsparcia edukacyjnego i integracyjnego cudzoziemcom spoza UE przebywającym na terenie województwa świętokrzyskiego. W ramach tych działań prowadzony jest w Kielcach Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców, organizowane są liczne szkolenia, kursy integracyjne oraz bezpłatna nauka języka polskiego. W tym celu SIEW stworzył Mapę Dobrego Sąsiedztwa INTEURO.INFO – wieloletni program wsparcia, z którego wsparcie uzyskało już ponad cztery tysiące cudzoziemców. W momencie wybuchu wojny i agresji rosyjskiej na Ukrainę Stowarzyszenie Integracja Europa -Wschód realizowało własny projekt nr 48/12-2019/FAMI pn. „Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo na rzecz integracji cudzoziemców” (Mapa Dobrego Sąsiedztwa INTEURO.INFO) współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu Migracji i Integracji „Bezpieczna Przystań”. Prowadzony przez Stowarzyszenie w ramach ww. projektu Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców stał się jednym z pierwszych miejsc wsparcia uchodźców w Kielcach i regionie świętokrzyskim. W Punkcie świadczono bezpośrednią pomoc dla obywateli/ek Ukrainy w postaci kompleksowego wsparcia zw. z legalizacją pobytu, bezpłatne kursy języka polskiego, kursy integracyjne, wsparcie psychologiczne, doradztwo prawne i adaptacyjne itp. Dzięki posiadanej bazie i kilkuletniemu doświadczeniu kadra Stowarzyszenia w szybki sposób mogła zareagować na kryzys humanitarny związany z napływem uchodźców z Ukrainy. Uruchomiono całodobową infolinię (języki PL, UA, RU, EN), otwarto zbiórkę pomocy materialnej i finansowej dla uchodźców w centrum miasta, zbudowano zespół wolontariuszy i tłumaczy (ukraińscy studenci i uczniowie kieleckich szkół, Radni Miasta Kielce, działacze NGO i mieszkańcy Kielc oraz regionu), we współpracy z Miastem Kielce, radnymi Kielc oraz lokalnymi NGO zorganizowano zbiórki darów przy ul. Sienkiewicza 78A, Paderewskiego i w Pałacyku Zielińskiego, udzielono wsparcia logistycznego i zorganizowano transport pomocy humanitarnej dla Obwodu Winnickiego i winnickich szpitali finansowanej przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, zorganizowano kilkadziesiąt kursów języka polskiego i integracyjnych w ramach projektów Stowarzyszenia współfinansowanych z FAMI, MRiPS, Fundacji PKO BP czy Schiller Helfen Leben. Do końca 2022 roku udzielono wsparcia ponad 1100 obywatelom/kom Ukrainy w woj. świętokrzyskim.
ZAKŁAD DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KIELCACH
Zakład Doskonalenia Zawodowego w 2022 roku obchodził jubileusz 75-lecia działalności oświatowej i 30-lecia funkcjonowania szkół. Wiodącym obszarem działalności Stowarzyszenia jest edukacja młodzieży i dorosłych w szkołach oraz na kursach i szkoleniach. Od początku istnienia (1947 rok) ZDZ przeszkolił na kursach blisko 1.190.000 mieszkańców regionu, w tym ponad 300 000 osób z Kielc i okolic. W latach 2011-2021 trzy placówki ZDZ działające na terenie Kielc zorganizowały 5.703 kursy i szkolenia, podczas których przeszkoliły blisko 50.000 osób. ZDZ organizuje szkolenia z zakresu: bezpieczeństwa i BHP, budownictwa, ekonomii i administracji, energetyki, gastronomii i przetwórstwa żywności, handlu i usług, informatyki, nauki języków obcych, obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń, pedagogiki, transportu, rolnictwa, leśnictwa oraz ogrodnictwa i innych. Mieszkańcy Kielc i regionu nabywają w ZDZ uprawienia do wykonywania zawodu. Dotyczą one: eksploatacji oraz dozoru urządzeń cieplnych, elektrycznych, gazowych, kwalifikacji do przewozu towarów niebezpiecznych, uprawnień operatorów maszyn budowlanych oraz do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych. Istotną grupę stanowią uprawnienia do wykonywania zawodu spawacza. W latach 2011-2022 takie uprawnienia uzyskało ponad 19.230 osób. W ZDZ od 1992 r. funkcjonują szkoły średnie dla młodzieży i dorosłych. Stanowią one uzupełnienie oferty placówek publicznych i kształcą specjalistów na potrzeby rynku pracy w Kielcach. Młodzież ma do wyboru edukację w: liceach, technikach, szkołach branżowych i szkole muzycznej. W latach 2013-2022 szkoły ukończyło 2654 absolwentów. Szkoły ZDZ aktywnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych na terenie Kielc. Pododdziały klas mundurowych w umundurowaniu historycznym z okresu powstania listopadowego czy w umundurowaniu galowym wojsk lądowych od wielu lat uczestniczą w kieleckich obchodach najważniejszych świąt państwowych. Integracja Polski z Unią Europejską pozwoliła poszerzyć zakres działalności firmy o szkolenia współfinansowane ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa. W efekcie 7600 mieszkańców Kielc i okolic skorzystało z bezpłatnych szkoleń umożliwiających poszerzenie dotychczasowych kwalifikacji lub naukę nowego zwodu. Profesjonalizm w zarządzaniu, wysokie kwalifikacje kadry i jakość nauczania w ZDZ potwierdza wdrożony system zarządzania jakością według normy PN-EN ISO 9001:2015-10 oraz szereg nagród i wyróżnień, w tym uzyskanie Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. ZDZ w Kielcach w skali kraju wyróżnia się długoletnim doświadczeniem i renomą, a wśród klientów indywidualnych cieszy się powszechnym zaufaniem. Poprzez swój wkład w tworzenie kadr dla lokalnej gospodarki jest także solidnym partnerem dla lokalnych przedsiębiorstw i instytucji. Absolwenci ZDZ w Kielcach zasilają kadry wielu lokalnych firm usługowych i produkcyjnych.